1. Anasayfa
  2. Bilgi

AdSense Kimlik Doğrulama Sorunları Ve Çözümleri

AdSense Kimlik Doğrulama Sorunları Ve Çözümleri
0

Merhaba, artık adSense adres doğrulaması yapmadan yani pin göndermeden önce “kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor” şeklinde bir mail atıp, sizden kimlik doğrulaması yapmanızı talep ediyor. Bu talep, ödeme eşiğine ulaştığınızda, yani yaklaşık 10 dolarlık bir bakiyeye eriştiğinizde sizden isteniyor. Bu doğrulama işlemlerinde hata yaparsanız hesabınız işlevsiz hale getirilebiliyor, bu nedenle işlemleri iyi anlayıp dikkatli bir şekilde yerine getirmek gerekiyor.

AdSense Kimlik Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle adsense hesabımıza giriş yapıyoruz, üstte kırmızı bir şeritte işlem yapmanız gerekiyor uyarısını göreceksiniz, işlem seçeneği tıklandığında doğrulama sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Belge yüklemeden önce, adınızı soyadınızı doğru girdiğinizden emin olmalısınız. Belge yükleme işlemi gerçekleştikten ve hesap onaylandıktan sonra artık ad ve soyad değişikliği yapılamıyor! Belge yükleme sayfasında size mevcut bilgileriniz gösteriliyor ve bu bilgiler hatalıysa düzeltme yapmanız isteniyor, bilgiler doğru değilse düzeltme yapmamız şart. Onay işleminden sonra, artık ad soyad bilgilerini değiştiremeyeceğinizi, fakat adres gibi diğer bilgilerin değiştirlebileceğini unutmayın.

Toplamda 3 adet deneme hakkınız ve 45 gün süreniz var. 45 gün içinde talep edilen belgeyi göndermeniz gerekiyor, belge kabul edilmez ise toplamda 3 adet deneme şansınız var, üç defa belge kabul edilmediği durumunda hesabınız kısıtlanıyor.

Bu nedenle, sizden istenen belgeyi iyi anlayın, ikametgah vs. göndermeyin. Sadece kimliğinizin ön yüzünün basit bir fotoğrafı gerekiyor, birçok kişi bu noktada hata yapıyor, çekilen fotoğrafı kırparak kimliğin ölçülerine getiriyor, bu hatalı bir davranış fotoğrafı kırpmamalısınız, bunu yaparsanız bilgileriniz doğru olsada belgeniz kabul edilmeyecek.

 

Fotoğraf nasıl olmalı;

1- Bir masanın üzerine kimliğinizi, ön yüzü görünecek şekilde bırakın. Ortam ışığı yeterli olmalıdır, parlama, bulanıklık, odak sorunu olmamalı, kimlik net görünmeli ve okunabilir olmalıdır.

2- Yukarıdaki uyarıları dikkate alarak kimliğinizin yakından bir fotoğrafını çekin. Uyarı! bu aşamadan sonra fotoğrafı kırpıp arkaplanı gizlemeye, silmeye çalışmayın. Yani o masa fotoğrafta görünecek, kimliği koyduğunuz yüzey, arkaplan olarak fotoğrafta kalacak, fotoğrafı kırparak kimlik boyutuna ayarlamayın.

 

Yukarıdaki örnek görselde ilk foto doğru, ikincisi hatalıdır, buna dikkat edelim.

Şartları yerine getirip, kimlik fotoğrafınızı belge alanına yükleyip, gönder butonuna bastığınızda, bilgileriniz doğruysa kimlik bilgileriniz onaylanacaktır, aksi durumda bir hata maili alacaksınız.

 

Örnek bir hata postasının içeriği;

“Gönderdiğiniz belge türü desteklenmiyor.” yani senden kimlik istedik, ikametgah gönderdin diyor. 🙂

“Gönderdiğiniz içerik, görünmüyor, köşeleri görünmüyor vs.” ama ben görebiliyorum demeyin, arkaplanı istiyor, kimlik arkaplan üzerinde net bir şekilde, tüm köşeleri görünür biçimde foto çekilmeli.

 

Üç Hakkımı Tükettim, Kimlik Doğrulama Başarısız Oldu? Ne Yapacağım?

Kimlik doğrulama işlemi başarısız olduğunda reklamlarınız durdurulacak, hesabınız askıya alınacaktır. Bu durumda aşağıdaki bağlantıda bulunan formu doldurup iletişime geçmeniz gerekiyor.

Kimlik doğrulama için bize ulaşın formu

Formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurup gönderin, ardından iletişim kurulması için beklemek gerekiyor. Bu aşamada dilerseniz google’nin twitter destek hesaplarına da yardım talebinizi yazabilirsiniz.

 

Sonuç  Alamadım?

Bu işlemden sonuç alamadıysanız, farklı bir yöntem ile hesabınızı kurtarabilirsiniz. (Bu yöntem alıntıdır, ben denemedim ama birçok kişi bu şekilde sorunu çözmüş, eğer sorununuz çözülmez ise son aşamada hesabı kurtarmak adına deneyebilirsiniz. Bu yöntem, hesabınızda biriken bakiyelerin silinmesine neden olabilir);

Google Account üzerinde oturum açın.

Ödemeler ve abonelikler’i tıklayın, ardından Ödeme yöntemlerini yönet’i tıklayın. Açılan sayfada sol köşedeki ayara tıklayın, aşağı kaydırın ve Ödemeler profili durumunu tıklayıp, sebep yoku seçin. bu şekilde ödeme profilinizi kapatın. Ödeme hesabınız silinecek ve şimdiye kadar biriken bakiyeniz kaybolacak ama hesabınızı geri alabileceksiniz. Bu aşamada adsense oturumu açın, ödeme ayrıntılarınızı sağlamadığınız için reklamlarınızın gösterilmediğini belirten bir mesaj açılacaktır. Ödeme profilini tıklayın ve gerekli formu doldurun
Doğrulama seçeneklerinin ve reklamların tekrar geri dönmesi için 24-48 saat bekleyin, bu konuda aşağıdaki video yardımcı olabilir;

Aklınıza Takılabilecek Bazı Sorular

Belgeyi gönderdikten ne kadar süre sonra onay geliyor?

Belgenizi, yukarıda anlatılanlara dikkat ederk gönderdiyseniz, oldukça kısa bir sürede onaylıyorlar. Ben, 10 dakika içinde onay mailini aldım. Fakat bu süre 2-3 güne kadar uzayabilir şeklinde bir bilgilendirme var.

Kimlik Onayı Aldım Artık Pin Almama Gerek Yok Mu?

Maalesef pin onayı hala gerekiyor, adres doğrulamanız için size posta ile ulaşacak olan pin bilgilerinizi yine sisteme girip onaylamanız gerekecek.

Sırada Yapmam Gereken Ne Var?

Eğer banka hesap bilgilerinizi daha önce eklemediyseniz, bu bilgileri girmeniz gerekiyor. Banka iban no ve ad soyad girilmesi gerekiyor, ad soyad kısmında türkçe karakter kabul edilmiyor, örneğin soyadınız ç,ş,ğ gibi harfler içeriyorsa bu harfleri c,s,g gibi değiştirmeniz gerkiyor. Bilgilerinizi girdiğinizde onay için size çok küçük miktarda, küsüratlı bir ödeme yapılıyor, bu ödeme miktarını sisteme girip hesabınızı onaylıyorsunuz. Ödemenin gelmesi 2-3 günü bulabiliyor.

Bu konuda deneyimlerimi paylaşmaya çalıştım, anlamadığınız takıldığınız noktaları yorum yazarak iletebilirsiniz.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Adsense Manuel Pin Doğrulama Nasıl Yapılır?

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir