1. Anasayfa
 2. Bilgi

AdSense Manuel Pin Doğrulama Nasıl Yapılır?

AdSense Manuel Pin Doğrulama Nasıl Yapılır?
3

Google’nin reklam servisi Adsense, ödeme alabilmeniz için öncelikle sizden adresinizi ve banka hesabınızı doğrulamanızı talep ediyor. Zaman zaman hesabınızı şüpheli bulup, sizden kimlik doğrulaması da talep edebiliyor. Bu doğrulamaları yapmadığınız sürece hesabınız düzgün çalışmaz, ödeme alamazsınız, sayfada uyarı mesajlarıyla karşılaşırsınız. Aşağıdaki görselde, adres doğrulaması süresince sizi rahatsız edecek uyarıyı görebilirsiniz “Adresinizi doğrulamadığınız için ödemeleriniz şu anda duraklatılmıştır.

Adsense adres doğrulaması posta yoluyla yapılıyor, standart posta içinde, size bir pin kodu gönderiliyor, posta ptt aracılıgıyla adresinize ulaşıyor. İşte sorun burada başlıyor, postalar adrese ulaşmıyor! Adsense adres doğrulaması için uzunca bir süre, posta yoluyla gönderilmiş olan pin kodunu bekledim. PTT malumunuz, takipli gönderiler bile uzun süre adresinize ulaşmıyorken, kaybolabiliyorken, takipsiz gönderilen pin postalarının bana ulaşmasına hiç ihtimal vermedim ve durum beklediğim gibi gelişti, üç pin başvurum google tarafından postayla adresime gönderildi ama hiçbiri bana ulaşmadı. Bu durum bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor eğer şanslıysanız, bulunduğunuz bölgedeki posta işletmesi işini yapıyorsa, bu pin postaları zaten tarafınıza ulaşmış olacaktır. Bu yazıda, gönderilen pin postalarının, adresine ulaşamamış kişiler için manuel pin doğrulamasının nasıl yapıldığına dair tecrübelerimi aktaracağım.

Adsense Pin Postaları Gelmedi, Ne Yapmalıyım?

Toplam dört adet pin talep etme hakkınız bulunuyor. Bir ay içinde, pin tarafınıza ulaşmadıysa yeni bir pin talebinde bulunabilirsiniz. Gelecek olan tüm pinler kullanılabilir durumdadır. Yani, yeni bir pin talep ettiğinizde önceki pin iptal olmuyor. Bu nedenle elinize ilk ulaşacak pini kullanabilirsiniz. Eğer talep ettiğiniz pinler size posta yoluyla ulaşmadıysa, manuel doğrulama yapabilirsiniz. Manuel doğrulama için dört kere pin talep etmek zorundasınız, ilk üç pin talebiniz size ulaşmayınca, dördüncü bir talep hakkınız kalıyor, bu dördüncü talebinizi kullandıktan hemen sonra, beklemeye gerek kalmadan manuel doğrulama yapabilirsiniz, eğer daha erken başvurmaya çalışırsanız talebiniz onaylanmayacak, beklemeniz istenecektir. Zaten dördüncü başvuruyu yapıncaya kadar, manuel talep formu size gözükmüyor.

Adsense Manuel Pin Doğrulama 

Yukarıda bahsettiğim aşamaları geçmiş durumdaysanız, artık posta yolu beklemek yerine, manuel doğrulama talep edebilirsiniz. Bu işlem için adsense hesabınızda oturum açıp, giriş sayfasında bulunan pin doğrulama widgetini bulalım.

Fatura adresinizi doğrulayın isimli bu widget üzerinde Doğrula butonuna basalım.

Açılan “pin kodunuzu girin” sayfasında, sağ üst köşedeki seçeneklerden yardım yazanına tıklayıp yardım sayfasını açalım.

Yardım sayfasında yukarıdaki kısımı bulup, “PIN sorun gidericimizi” deneyin kısmına tıklayalım.

Yukarıdakine benzer sorular sorulup, sizden yanıtlar beklenen bir form açılacak. Manuel doğrulama için yukarıdaki adımları tamamlamış olmanız şart. Kazancınız doğrulama eşiğinin üzerinde olmalı, adsense pin talebiniz postayla ulaşmamış olmalı, üç kez başvuru yapmış olmalısınız ve dördüncü başvuruyu yaptıktan hemen sonra bu işlemlere başlamalısınız. Soruları ve benim yanıtlarımı üstteki görselde detaylı görebilirsiniz, bu soruları yanıtladığınızda sayfa yukarıdaki gibi görünecek ve bu sayfanın en altında bizimle iletişime geçin isimli bir bağlantı ortaya çıkacak, eğer bu bağlantı sizde görünmüyorsa, bahsettiğim adımları henüz tamamlamamışsınızdır. Bizimle iletişime geçin bağlantısına tıklayalım;

Forma sırasıyla, hesabınızda yazdığınız şekliyle ad soyad bilgisi, hesabınıza ait posta adresini ve yayıncı kimliğinizi girin. Yayıncı kimliği, pub- ile başlayıp uzun bir sayı ile devam eden, her hesaba özgü benzersiz bir koddur. Bu koda erişmek için, adsense oturumu açıp Hesap menüsüne tıklayalım, alt menüde Hesap Bilgileri kısmında yayıncı kimliğinizi göreceksiniz. Bu bilgileri girdikten sonra adres doğrulamak için bir belge eklemeniz istenecek;

Adsense Manuel Pin Doğrulama İçin Kabul Edilen Belgeler

Google, göndereceğiniz her belgeyi kabul etmiyor. E-devlet üzerinden edindiğim ikametgah belgesi kabul edilmedi, bazı kişiler bu şekilde doğrulayabilmişler fakat ben bu şekilde doğrulama yapamadım. Saçma ama bu belgeyi kabul etmediler “Adınız ve posta adresinizi hesabınızda yer aldığı şekliyle gösteren bir resmi kimlik, banka ekstresi veya telefon faturasının dijital resmini” şeklinde bir talep var. Göndereceğiniz belgede, hesapta kullandığınız ad soyad ve adres yer almalı. Ben, bir internet faturası göndererek doğrulamayı gerçekleştirdim. Turknet abonesiyim, turknet online işlemler üzerinden, en son aya ait faturayı pdf olarak indirdim, bu fatura üzerinde ad ve adres bilgilerim doğru bir şekilde yer alıyordu. Bu faturayı ekleyip gönderdiğimde, hesabım bir dakika içinde doğrulandı. İkamet belgesi gönderdiğim başvurum iki gün bekleyip reddedilince, hesabımın sadece bir dakika gibi kısa bir sürede doğrulanması beni şaşırttı.

Özetle göndereceğiniz bu belge önemlidir, adınız ve adresinizin olduğu herhangi bir faturayı gönderebilirsiniz. Bu faturaya, dijital ortamda erişebiliyorsanız dijital kopyasının pdf veya ekran görüntüsünü gönderebilirsiniz. Basılı bir faturanız varsa bu faturayı okunaklı bir şekilde fotoğrafını çekip gönderebilirsiniz. Aslında ikametgah belgesi bu iş için en uygun belgedir fakat google şu an için bu belgeyi kabul etmiyor, muhtemelen yakın bir zamanda kabul edilebilir olacak, hatta posta göndererek adres doğrulama yerine birçok ülkede olduğu gibi resmi belgeyle adres doğrulaması yapılabilecektir. Adresinizin ve adınızın yazdığı herhangi bir faturayı, dosya seçin kısmına tıklayıp yükleyin ve formu gönderin. Talebinizin oluşturulduğuna dair bir e-posta alacaksınız. Bir sonraki e-posta red ya da kabul bildiren bir e-posta olacak. Bana ulaşan e-postaları aşağıda paylaştım.

Yukarıdaki form bahsettiğim nedenlerle herkese gözükmüyor. Eğer doğrudan erişmek isterseniz işte bağlantısı budur; Adsense Manuel Pin Doğrulama Formu

Fakat bu bağlantıyı göremiyorsanız bazı şartlar henüz oluşmamıştır, yani bu bağlantıdan başvuru yapsanız bile onaylanmama ihtimali yüksektir.

Bu süreçte, e-posta adresinizi düzenli aralıklarla kontrol edin, çünkü yazışmalar e-posta üzerinden ilerliyor. Süreç, resmi tatiller dışında, en geç iki iş günü içinde tamamlanıyor. Fakat, yoğunluğa göre değişiklik gösterebilir.

İkametgah belgesini gönderdiğimde gelen red maili;

 

Bu red mailini yaklaşık iki gün bekledikten sonra gece 2 gibi aldım, sabah 7 gibi Turknet internet faturasını göndererek ikinci bir başvuru yaptım.

 

Başvuru alındı bilgilendirme e-postasından bir dakika sonra, onaylandığına dair bir e-posta aldım ve hesabım onaylandı.

Pinin posta ile gelmesini beklemek maalesef uzun bir süreç, umarım bir an önce bu süreci atlatıp emeklerinizin karşılığını alırsınız. Manuel doğrulama yapacaklar için bu yazıda, yaptığım işlemleri anlatmaya çalıştım. Aklınızdaki sorulara umarım bir cevap olmuştur. Yorum yazarak sorunlarınızı paylaşabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Adsense Kimlik Doğrulama Sorunları Ve Çözümleri

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 300 gündür pin kodu gelmedi. 4 kez istek yaptım, hala pin yok. bile bile 3 kez yanlış girdim pin kodunu, destek ekibine başvurun yazıyor oraya tıkladım, açılan pencerede manuel doğrulama veya birilerine ulaşmak için bir seçenek yok.

  • 3 sene önce

   adsense oturumu açıp, aşağıdaki bağlantıda bulunan formu doldurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. sorununuzu detaylı ve anlaşılır bir biçimde anlatmaya çalışın, 1-2 gün içinde sizinle iletişime geçip, sorununuzu çözeceklerdir.

   https://support.google.com/adsense/gethelp

 2. 10 dakika içinde çözümlendi. elinize sağlık, çok faydalı bir bilgi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir