1. Anasayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Android Telefona Nasıl IMEI Atılır?

Android Telefona Nasıl IMEI Atılır? Xiaomi, Samsung
Android Telefona Nasıl IMEI Atılır?
0

Android Telefona Nasıl IMEI Atılır? Cep telefonu kullanımı, günümüz teknolojisinde temel ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Neredeyse her bir işlemin telefon üzerinden yapılabilir olması, bu cihazların kullanımının her geçen gün daha yaygın hale gelmesini sağlamaktadır. Ancak ülkemiz genelinde akıllı telefon fiyatlarının fazla olması, insanların yeni modellere ulaşımını da zorlaştırmaktadır.

Android Telefona Nasıl IMEI Atılır?

Pahalı fiyatlarla yeni telefon sahibi olmak yerine daha uygun fiyatlarla yurt dışından telefon almak da mümkündür. Ancak bu durumunda satın alınan telefonun kullanılabilmesi için IMEI kaydının yapılması veya tanımlanması gerekmektedir. Tam da bu noktada Android telefona nasıl IMEI atılır sorusu pek çok kişi tarafından araştırılan bir içerik olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun için izlenmesi gereken adımlar aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

  • Öncelikle IMEI atabilmek için uygun programı indirmeniz gerekmektedir.
  • Daha sonra indirdiğiniz programı çalıştırmalısınız.
  • Program çalıştıktan sonra karşınıza IMEI numarası yazabileceğiniz bir bölüm gelecektir. Bu kısma IMEI numarasını yazın.
  • Son olarak işlemi onaylayın ve IMEI atma işlemini bitirin.
Android Telefona Nasıl IMEI Atılır?
Android Telefona Nasıl IMEI Atılır?

IMEI Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir önceki başlıkta nasıl kaydının yapılacağı bu numara ile alakalı olarak IMEI nedir sorusu da öncelikli olarak ele alınan içeriklerden birisidir. Öncelikle her bir cep telefonunun bu numara ile birlikte üretildiğini bilmeniz gerekmektedir. Cep telefonlarının kimliği olarak da bilinen bu numaralar, her bir telefon için eşsizdir ve birbirinden farklıdır.

Cihazı satın aldığınız kutu içerisinde, faturada ve telefon ayarlarında kolaylıkla bulabileceğiniz bu numara, standart olarak 15 hanelidir. Apple ve Samsung olmak üzere piyasada yer alan her bir markada bahsi geçen bu numaranın var olduğunu görmek de mümkündür. Peki, IMEI numarası ne işe yarar?

Özellikle kayıp ve çalıntı gibi durumlarda sıkça kullanılan bu numaralar, cihazını koruma altına almak isteyen bireyler için pek çok fayda sağlamaktadır. Örneğin mevcut cep telefonunuz kaybolduysa veya başka birisi tarafından çalındıysa servis hizmetleri ile iletişime geçebilir ve IMEI numarasını paylaşarak telefonun kullanılabilir olmasını engelleyebilirsiniz.

Aynı şekilde kolluk kuvvetleri ile paylaşacağınız bu numara sayesinde de gereken desteği almanız mümkündür. Pek çok görüşe göre IMEI numarasını farklı bir alana kaydetmek, telefonların güvenlik durumlarının artmasına da yardımcı olmaktadır.

İlginiz Çekebilir: Laptop Şarjdayken Oyun Oynamak Zararlı mı?

IMEI Numarası Nerede?

IMEI numarası nerede veya telefonda IMEI numarası nerede yazar soruları da bu numaraya ulaşmak isteyen bireyler tarafından sıkça araştırılan bir diğer içerik olarak ön plana çıkmaktadır. Daha önce de bahsedildiği gibi telefonun güvenliğini sağlayan bu numara, telefon kutusunda, faturada ve telefon ayarlarında görülebilmektedir.

  • Android için: Ayarlar – Genel – Hakkında
  • İOS için: Ayarlar – Telefon hakkında menüsü altında
  • Telefonların arama bölümüne *#06# yazmak

Sıralanan bu yöntemleri tercih ederek cihazınızın kimlik numarasını, yani IMEI numarasını kolaylıkla bulabilirsiniz. Numara ulaştıktan sonra farklı bir yere daha kayıt etmeniz, olası bir kayıp veya çalıntı durumunda müdahale etme hızınızın artmasına yardımcı olacaktır. Peki, IMEI numarasının çalınması mümkün mü ve çalındıktan sonra ne gibi önlemler alınabilir?

Android Telefona Nasıl IMEI Atılır?
Android Telefona Nasıl IMEI Atılır?

IMEI Numarasının Çalınması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Son dönemlerde sıkça karşılaşılan bir sorun olarak bilinen IMEI numarasının çalınması, IMEI numarası çalınırsa ne yapılır sorusu kapsamında da pek çok kişi tarafından çeşitli kaynaklar üzerinden araştırılmaktadır. Telefon güvenliğinin sağlanabilmesi veya olası kayıp durumunda müdahale edilebilmesi için IMEI numarasından yalnızca bir tane olması gerekmektedir. Peki, IMEI numarası çalınırsa ne yapılır?

IMEI numarasının çalınması veya klonlanması halinde telefonunuza bir mesaj gelecektir. Bu mesaj IMEI numarası çalınan cihazın yaklaşık 30 gün içerisinde kapatılacağı hakkında olacaktır. Bu durum hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için servis hizmetleri ile görüşebilir ve gerekli önemleri alabilirsiniz.

Aynı zamanda IMEI numarasının başkası tarafından öğrenilmesi de beraberinde pek çok olumsuzluğun yaşanmasına neden olabilir. IMEI numaranızı öğrenen bir kişi, bu durumu kötüye kullanarak bahsi geçen numarasının klonlanmasına neden olabilir. Bu da az önce açıklanan olumsuzluk ile sonuçlanacaktır.

BTK tarafından takip edilen bu durum, IMEI numarasının klonlanması ile tespit edilmekte ve cihazın en kısa süre içerisinde kapatılması sağlanmaktadır. Böylece kişilerin daha fazla olumsuzluk yaşamasının kolaylıkla önüne geçebilmek de mümkün hale gelmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir