1. Anasayfa
  2. İnternet

Binance Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir? Hesap Kapatma İşlemi

Binance Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir? Hesap Kapatma İşlemi
2

Binance Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Silinir? Binance hesabınızı silmek istediğinizde, hesap ayarlarında sadece hesabı devredışı bırakmak için bir seçenek olduğunu görürsünüz. Oysa kişisel verilerinizi ve binance hesabınızı geriye bir şey kalmadan, tamamıyla silmek isteyebilirsiniz. Bu yazıda binance hesabının ve kişisel verilerin tamamen (mümkün olduğunca) silinmesini nasıl gerçekleştirebileceğinizi analatacağım, bu işlemlerin geri alınamayacağını ve tüm hesap bilgilerinizin kalıcı olarak silineceğini unutmayın.

Binance TR Hesabını Silmek

Öncelikle, hesabınızı trbinance ile ilişkilendirdiyseniz, ilk adım olarak trbinance hesabınızı silmelisiniz. Hiç hesap ayarlarındaki devredışı bırakma seçeneğiyle uğraşmayın, çünkü bu seçenek hiçbir şekilde hesabınızı silmez, sadece güvenlik endişeniz varsa bu seçenekle hesabı geçici olarak erişime kapatıyorsunuz, bu nedenle hesap silme işleminde bizim işimize yaramıyor.

trbinance.com sitesini tarayıcıda açıp, en altta bulunan “Destek Merkezi” kısmına tıklayalım.

Giriş yapmanız gerekmiyor. “Destek Merkezi” seçeneğine tıklandığında aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak. Bu sayfada “Bir talep gönder” seçeneğini seçip, formu aşağıdaki gibi dolduralım.

 

Sorun türü kısmında “hesap hakkında yardım” seçeneğini seçelim. Bir alt seçenekte “diğer hesap işlemleri” seçeneğini seçip, konu kısmına “hesap silme” yazalım. Açıklama kısmına “Binance TR üyelik sözleşmesinin sonlandırılıp, hesabımın ve kişisel verilerimin silinmesini talep ediyorum.” şeklinde talebimizi yazıyoruz, hesap e-postası kısmında trbinance “hesabınızda kayıtlı” e-posta adresinizi doğru bir şekilde yazmanız önemli. Sayfadaki attachmentID, ekler gibi diğer seçenekleri boş bırakabilirsiniz. Yukarıdaki gibi formu doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basın. Yoğunluk durumuna göre yarım saat içinde, mail adresinize bir cevap gelecek, bu cevapta “bir sorun mu yaşadınız? neden hesabınızı silmek istiyorsunuz?” gibi sorularla bilgi almak isteyebilirler. Maili “herhangi bir sorun yaşamadım, artık kullanmadığım için hesabımı silmek istiyorum” şeklinde cevaplayabilirsiniz. Bu gibi basit ek bilgiler isteyebilirler, cevaplayıp onayladığınızda hesabınız silinecek ve artık giriş yapamayacaksınız. (hesap verilerinizin bir kısmını belirli bir süre sonunda silecekler, yazının en alt kısmında belirttim.)

Binance Global Hesabını Silmek

Binance TR hesabı için işlemleri tamamladıktan sonra, ikinci adım olarak binance global üzerindeki hesabımızı silebiliriz. Bu işlem aslında daha kolay, binance tr yasal süreçler nedeniyle işlemleri zora sokuyor, fakat global üzerinde bu yasal süreçler birebir takip edilmediğinden, hesap silme işlemi daha kolay.

binance.com üzerinde siteye girip oturum açalım. Ardından aşağıdaki bağlantıyı tarayıcımızda açalım;

https://www.binance.com/tr/my/risk/delete-account-appeal

Bu bağlantı açıldığında, aşağıdaki gibi basit bir form ile karşılaşacaksınız.

 

Burada gördüğünüz gibi pek bir şey yok, sadece hesapta kullandığınız e-posta adresinizi doğru bir şekilde yazın. Ardından aşağıdaki uyarıları okuyup, silmeyi onayla butonuna basın. Hepsi bu kadar, butona bastığınızda hesabınız kalıcı olarak silinecektir.

Bazı Yasal Sorunlar

Bankacılık ve finansla ilgili bazı yasalar gereği binance, TR için ayrı bir şube oluşturdu. Bu şube, mevcut tüm yasalara uymak zorunda ve uyuyor da. İşte bu yasalar gereği, trbinance üzerinde hesap silme işleminde bazı sınırlamalar var. Kanuna göre, finansal veriler belirli bir süre boyunca tutulmak zorundalar. Bu süre 10 yıldır. trbinance üzerinde hesap silme talebinde bulunduktan sonra, hesabınız ve kanunun kapsamı dışında kalan kişisel verileriniz silinecektir. Fakat finansal verileriniz, kanun gereği 10 yıl saklanıp, bu süre sonunda silinecektir. Bu finansal veriler, hesap hareketleri ve kimlik bilgilerinizi kapsıyor. Fakat global binance üzerinde bu 10 yıl şartı bulunmuyor. Global hesabınız üzerindeki birçok veri tamamıyla silinecektir, yine uluslararası yasalar ve sözleşmeler kapsamında bir kısım verileriniz bir süre daha saklanabilir.

TRbinance üzerinde hesap oluştururken bu detaylara dikkat edin. Hesap silme ile ilgili en garantili yol budur, zaten bu işin şimdilik başka bir yolu yok. Eğer hesabınızı kullanmıyorsanız mutlaka silin, çünkü olası güvenlik ihlallerinde kişisel verileriniz başka ellere geçebilir. Kullanmadığınız bir sitede kişisel verilerinizin bulunması, sizin için güvenlik riski oluşturacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Merhaba
    hesabımı sildikten sonra başka açacağım bir hesapta aynı telefon ve e-mail adresimi kullanabilirmiyim
    teşekkür ederim

  2. selam söyledikleriniz artık gecerli degil sanrım çünki böyle secenekler cıkmıyor. canlı destek ekiple görüştüm ağagıdaki sebeplerden hesabınız silinemiyor diyor ve devre dısı bırakırsanız 2-5 yıl arasında hesabınız tamamen silinecektir diyor.

    Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Paranın Aklanması ile Mücadele (AML) çabalarını desteklemek adına da hesap silme işlemi gerçekleştirilemiyor ama hesabı devredışı bırakabilirsiniz ki sizin haricinizde kimse hesabınıza ulaşamaz bu durumda da

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir