1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Windows Klasör Tıklama Sesini Açma-Kapatma

Windows Klasör Tıklama Sesini Açma-Kapatma
0

Windows işletim sistemi kurulu cihazlarınızda, bir klasöre tıkladığınızda oluşan “click” geri bildirim sesini açabilir veya kapatabilirsiniz. Bu ses, bazılarımızı rahatsız edebilir. Bu nedenle bu sesi kapatmak isteyebilirsiniz. Bazılarımız için ise bu geribildirim bir alışkanlık olmuştur veya farklı bir amaçla bu ses açılmak istenebilir. Bu yazıda bu sesin nasıl açılıp kapatılacağını paylaşacağım, her iki grup da konudan faydalanabilecektir.

Windows Klasör Tıklama Sesi Nasıl Açılır?

Öncelikle arama kısmına “temalar” yazarak aratalım. Başlat menüsüne tıklayıp arama yapabileceğiniz gibi, ayarlar kısmında da arama yapmanız mümkün. Temalar şeklinde arama yaptığınızda “Temalar ve ilgili ayarlar” adında çıkan seçenek seçilmelidir. Açılan pencerede Aşağıda görselde işaretlediğim “Sesler” menüsü tıklanmalıdır.

 

Sesler seçeneği tıklandığında, aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Bu pencerede “dosya gezgini” adı altında listelenilen “dolaşmayı başlat” seçeneği işaretlenmeli, alt kısımdaki sesler alanında “windows gezinti başlatma” sesi seçilmelidir.

 

Bahsettiğim değişiklikleri yaptıktan sonra “uygula” seçeneği ile değişiklikleri kaydedip, bu pencereyi kapatabilirsiniz. Artık her klasör tıklamanızda “klik” şeklinde geribildirim sesini duyacaksınız.

Windows Klasör Tıklama Sesi Nasıl Kapatılır?

Eğer bu ses sizi rahatsız ediyorsa, istediğiniz zaman kolayca kapatmanız mümkündür. Öncelikle yukarıdaki adımları takip edip, bir üstteki “ses” penceresine ulaşalım. Burada yine “dolaşmayı başlat” seçeneğini işaretleyip, aşağıdaki sesler menüsünden en üstte bulunan “yok” seçeneği seçilip “uygula” butonuna basılarak değişiklikler kaydedilmeli ve ayar penceresi kapatılmalıdır. Artık klasörlere tıkladığınızda herhangi bir geribildirim sesi duyulmayacaktır.

Bu ayarlar windows 10 üzerinde test edilmiştir. Muhtemelen alt sürümlerde de ayarların yeri farklı da olsa, benzer şekilde bu seçeneklere ulaşıp, istediğiniz değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Takıldığınız noktaları yorum yazarak bize sorabilirsiniz.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir