1. Anasayfa
 2. Bilgi

Tax Free Nedir? Yurt Dışı Alışveriş İadesi Alma

Tax Free Nedir? Yurt Dışı Telefonlarda Tax Free Nasıl Alınır?

Tax Free Nedir? Yurt Dışı Alışveriş İadesi Alma
0

Tax Free Nedir? Yurt dışı alışveriş iadesi alma nasıl yapılır? Teknolojik ürünler başta olmak üzere her üründe vergisiz alışveriş nasıl yapılır?

Tax Free özellikle ülkemizde ciddi artış gösteren ürünlerin yurt dışından alındığında vergiden düşürülerek alınmasına imkan tanıyan bir sistemdir. Yut Dışından satın aldığınız ürün. Satın aldığınız noktanın Tax Free’i desteklemesi durumunda paranızın gümrükten geçerken sizlere geri iade edilmesine imkan tanır.

Ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan bu durum. Yurt Dışından gelen ziyaretçilerin satın aldıkları üründe vergi iadesi alabilmesine imkan tanıyor. Telefonlarda tax free gibi konular başta olmak üzere neredeyse her üründe Tax Free alabilirsiniz.

Tax Free Nedir? Tax Free Vergi İadesi Nasıl Yapılır?

Tax Free Nedir Tax Free Vergi İadesi Nasıl YapılırTax Free Nedir? kısaca anlattık peki Tax Free düzenlemesinden nasıl yararlanabilirsiniz? Tax Free vergi iadesi işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunlardan en önemlisi alışveriş yaptığınız satış noktasının Tax Free işlemine destek veriyor olması gerekiyor.

Bazı işletmeler Tax Free işlemlerine destek verdiğini doğrudan belirtmeyebilir. Bu gibi durumlarda Tax Free’nin olup olmadığını sormalı ve ilgili formu almalısınız.

Tax Free formunu aldıktan sonra adım adım ilerleyerek vergi iadesi almaya hak kazanabilirsiniz;

 1. Alışveriş yapmadan önce Tax Free desteğinin olup olmadığını sorun ve ona göre alışveriş yapın. Alışverişten sonra Tax Free Formunu alın,
 2. Formu sizden istenen bilgiler ile doldurun,
 3. Satın aldığınız ürün veya ürünlerin faturasını da yanınıza alın,
 4. Tax Free formunu teslim edebileceğiniz noktaları Form üzerinden öğrenin ve formun üzerindeki firmanın bulunduğu Tax Free ofisine gidin,
 5. Tax Free ofisinde doldurduğunuz formu sunun ve vergi iadesi işlemleri için sizi yönlendirmelerini bekleyin.

Tax Free Ofisinin dönüş için kullanacağınız hava alanında da bulunması durumunda şehir içi Tax Free ofisine gitmeden, dönüşte hava alanı içerisinde vergi iadesini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler;

 1. Tax Free formunu alın,
 2. Ürün bilgileri ile sizden istenen formu doldurun ve ürünün faturasını da yanınıza alın,
 3. Tax Free ofisinin hava alanı içerisinde hizmet verip vermediğini internetten öğrenin (Çoğu Tax Free firması hava alanı içerisinde hizmet vermekte.),
 4. Hava alanına ulaşır ulaşmaz Check-in yaptırın ve Tax Free işlemleri gerçekleştireceğinizi belirtin (Söz konusu adımı atlayan pek çok kullanıcı Tax Free ödemelerini alamıyor),
 5. Doldurduğunuz Vergi iadesi formu ile birlikte Hava alanında bulunan Tax Free Ofisine gidin ve vergi iadesi işlemlerine başlayın. Bu sırada forum ile birlikte aldığınız ürün veya ürünlerin faturalarını da sunmayı ihmal etmeyin.

Tax Free işlemlerini hava alanında gerçekleştirmek istiyorsanız uçuşunuzdan birkaç saat önce orada olmanız oldukça önemli. Özellikle turistik alışverişlerin çok olduğu bir bölgede bulunuyorsanız dönüş sırasında Tax Free yaptırmak için uzunca bir sıra beklemeniz gerekebilir.

tax free formu örneği

Tax Free Formu örneği bu şekilde gözükmekte. Form örneğinde de görüldüğü gibi iletişime geçmeniz ve Tax Refund için başvurmanız gereken firma bilgisi sol üst tarafta yer almaktadır.

Tax Free Alma Şartları Nelerdir? Kimler Alışveriş Vergi İadesi Alabilir?

Tax Free Nedir? başlığında bazı detaylara değindik ancak daha derinine inecek olursak. Kimler Tax Free işleminden yararlanabilir ve vergi iadesini alarak ülkeden çıkış yapabilir? Tax Free yapabilmek için gerekli olanlar nelerdir?

 • Turistik Gezi Vizesine sahip olmalısınız,
 • Turistik Gezi Vizeniz 3 Aylık süreden daha uzun olmamalı. 3 Ay ve daha fazla uzunlukta olan Vizeler Tax Free alma hakkını tamamen kaybeder,
 • Satın alınan hizmetler ve ürünler kendiniz tarafından satın alınmış olmalı ve adınıza faturalandırılmalı,
 • Satın alınan ürünlerin “Bavul içerisine sığması” gerekmektedir,
 • Satın alınan ürünleri açmamalı, turist olarak gitmiş olduğunuz ülkede kullanmamalısınız. Aksi durum, tax free hizmetinden yararlanmanızın önüne geçecektir.

Tax Free Nelerde Geçerli? Tax Free Ürünleri Nasıl Bulunur?

tax free nedir tax free nelerde geçerliTax Free Nedir? ve Tax Free Nelerde Geçerli? sorusu özellikle yurt dışından alışveriş yapma planları kurarak seyahatini planlayan gezginler tarafından sıkça sorulmakta. Doviz kurunun olduğu durumu da göz önünde bulunduracak olursak Tax Free işlemleri TL kazanan birisi için oldukça önemli.

 • Otel ve konaklama işlemleri,
 • Gıda alışverişleri,
 • Teknolojik alışverişler,
 • Telefonlar,
 • Oyun konsolları,
 • Giysi alışverişleri.

Başta olmak üzere neredeyse desteklenen her şeyde Tax Free şansınız bulunuyor. Bunu öğrenmek için bulunduğunuz ülkenin adını aratarak Tax Free noktalarını aratabilir veya girdiğiniz mağazalarda alışveriş yapmadan önce Tax Free işlemlerine olanak tanıyıp tanımadıklarını sorabilirsiniz.

Tax Free hesaplama aracı ile %10 ve %20 arasındaki vergi iadelerinde ne kadar kazandığınızı hemen öğrenin.

İçerik üretmeyi seviyor. Teknolojiyi takip etmeyi ve hakkında içerikler oluşturmayı seviyorum. 2001 Doğumluyum ve 5 Yıldır SEO Alanında içerik üretiyorum. Kişisel bloglarım dışında Teknoloji alanındaki bloglarda aktif olarak içerik üretmeye devam etmekteyim. İlginçtir ki bir Rakun ağışıyımdır. Bence, burunları oldukça tatlı.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir