EBA Giriş Sorunu
6

Güncel Bilgilendirme

Yoğunluktan dolayı EBA sistemine erişimde sorun yaşanmaktadır. Sorun EBA altyapısı kaynaklı olduğundan, velilerimizin ve öğrencilerimizin beklemekten başka yapabilecekleri bir şey maalesef yok. Bu süreç, öğretmenlerimizi de etkiliyor. İçerik ekleme, güncelleme, görüntüleme, giriş yapma, şifre problemleri gibi sorunlar yaşanıyor. Mevcut altyapı talebi karşılamakta zorlanıyor. Bu süreçte, problemin çözümü için ilgili kurumların gayret göstermesi gerekiyor. Altyapının, yeterli ve işler hale getirilmesi ve bu durumun sürdürülebilmesi ilgili kurumların sorumluluğundadır. Yoğunluk azaldığında, sistemde yaşadığınız sorunlar çözülecektir. Bu nedenle beklemek ve ara sıra kontrol etmekten başka yapılabilecek bir şey maalesef yok. Bu bekleme aşamasını boş geçmeyip, değerlendirmekte fayda var. Elimizde bulunan kaynakları, tv yayınlarını, internette bulunan diğer ders anlatımlarını kullanarak, kitap okuyarak, tekrar yaparak bu sürecin değerlendirilmesi faydalı olacaktır.

 

Okulların tatil edilmesi ve derslerin “evden eğitim sistemi” adı altında online ve TV yayını olarak verilmesinin planlanması ardından, mobil telefonlar için geliştirilmiş EBA uygulamasına ve eba.gov.tr internet sitesine girişlerde problem yaşanmaya başladı. EBA Eğitim Bilişim Ağı, aşırı yoğunluk nedeniyle çökmüş durumda. Nadiren başarılı işlem yapılabilirken, genel olarak girişlerde ve işlemlerde sorun yaşanmakta. Öğrencilerin yoğun ilgisi nedeniyle uygulama çökmüş durumda, aynı nedenlere bağlı olarak eba’nın internet sayfasında da benzer sorunlar yaşanıyor.

 

Yapılması Gerekenler

Veliler ve Öğrencilerin bilmesi gereken nokta, sorunun telefonunuzla alakalı olmamasıdır. Sorun uygulama kaynaklıdır. Son zamanlarda yaşanılan olumsuz durumlar nedeniyle, ani gelişen ve kısa sürede planlanmak zorunda kalınan online eğitim süreçleri, öğrencilerin yoğun ilgisi nedeniyle meşguliyet yaşıyor. Bu sorunlar kısa sürede çözülüp, uygulama ve eğitimlere kısa sürede erişim sağlanması için yetkililer gereken çalışmayı yapıyorlar. Bizlere düşen sabırla beklemek ve zaman zaman sorunun çözülüp çözülmediğini anlamak için uygulama üzerinde işlem yapmayı denemek. Birçok kişi bu sorunların telefonuyla ilgili olduğunu, telefonun uygulamayı çalıştıramadığı ya da kaldırmadığı gibi yanlış fikirlere varıyor, tekrar edelim, bu sorun telefonunuzla ilgili değil. Telefonunuzla ilgili bir değişiklik yapmanız gerekmiyor. Birçok kişi aynı sorunları yaşıyor, sorunlar kısa sürede çözülecektir.

*EBA sisteminde, gün içerisinde zaman zaman sorunlar yaşanmaktadır. Yoğunluğa ve sistem güncellemelerine bağlı bu problemler geçici olmaktadır. Lütfen sorun yaşadığınızda bir süre bekleyip, uygulamaya daha sonra girmeyi deneyin.

*EBA sistemine sizin için belirlenmiş saatlerde giriş yapın. Mobil uygulama ile zaman zaman sorun yaşanmaktadır. Mobil uygulamayı kullanmadan da aşağıdaki bağlantıyı telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlarınızın internet tarayıcısı aracılığıyla açıp, eba sistemine ulaşabilirsiniz.

Mobil uygulama kullanmadan ebaya giriş yapmak için bu bağlantıyı ziyaret ediniz: http://www.eba.gov.tr/eba-sinif-bazli.html

*Öğretmenlerimizin gönderdiği bazı dosyaları velilerimiz cep telefonları ile görüntülemede sorunlar yaşıyor. Gönderilen PDF uzantılı dosyaları sorunsuz açabilmek için Google PDF Viewer isimli ücretsiz uygulamayı telefonunuza yükleyebilirsiniz. Uygulamayı yüklemek için telefonunuzun uygulama mağazasında Google PDF Viewer şeklinde arama yapabilir ya da bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: Google PDF Viewer

 

Bakanlıktan Güncel Açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada EBA sisteminde hala güncellemeler ve birtakım testlerin yapıldığını, bu nedenle bu süreçte bazı sorunlar yaşandığını belirtti. Bu sorunlar nedeniyle şifre alamayan öğrencilerin velilerine ait cep telefonlarına şifrelerin gönderileceği belirtildi. Bakan, pazartesi günü sistemin aşırı yoğun olabileceğini, salı gününden itibaren sorunsuz giriş ve işlemlerin yapılacağını belirtti.

 

EBA Okuma Listesi ve Sanal Müze

Eba sistemine öğrenciler için birçok kitap eklendi, kitaplara bu bağlantıdan erişebilirsiniz: http://www.eba.gov.tr/okuma-listesi

Kitaplar dışında, EBA üzerinden birçok müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzelerde sanal tur için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: http://www.eba.gov.tr/muzeler

 

EBA TV Frekansları

EBA kapsamında, eğitimler ve ders anlarımları aynı zamanda TV yayını olarak verilecek. Kanallar TRT EBA TV İlkokul, TRT EBA TV Ortaokul, TRT EBA TV Lise şeklinde isimlendirilmiş durumda. Uydu yayınının yanı sıra bazı dijital platformlar üzerinden de bu kanallara erişmek mümkün. Aşağıdaki tabloda konuyla ilgili detaylı bilgiler, kanal frekans bilgileri yer alıyor.

 

EBA’ya İnternetten Erişin

EBA’ya sadece mobil uygulama üzerinden değil, aynı zamanda bilgisayarlarınız üzerinden, herhangi bir uygulama yüklemeden, web tarayıcınızla aşağıdaki sayfaya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu sayfaya, uygulama yüklemeden, tarayıcı desteği olan tablet, telefon vb. cihazlarla erişmek mümkün. Aşağıdaki bağlantıdan EBA sistemine erişip, detaylı açıklamaları, ders ve anlatımları görebilirsiniz.

Eba İnternet Adresi: www.eba.gov.tr

 

EBA Yayın Akışı Ve Ders Programları

ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için eba yayın akışı ve ders programı aşağıdaki bağlantıda yer almaktadır. Bağlantıya tıklayıp, açılan sayfanın alt kısmında bulunan “Haftalık yayın akışını indirmek için tıklayın.” kısmında yayın akışının PDF olarak düzenlenmiş haline erişebilir ve indirebilirsiniz.

eba.gov.tr

 

EBA sıkça sorulan sorular ve cavaplarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz,

www.eba.gov.tr/nasil-tv.html

 

EBA Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dijital eğitim platformu EBA; 2023 eğitim vizyonu hedefleri ve çağın gereksinimleri doğrultusunda yenilendi. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) www.eba.gov.tr adresinde sunulan, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve incelemeden geçmiş doğru e-içerikleri bulabileceğiniz sosyal bir platformdur. Mobil cihazınız ile EBA uygulamasını yükleyerek platformdaki haber, video, ses, görsel, doküman, kitap ve dergi içeriklerine ulaşabilir ve istediğiniz içeriği mobil cihazınıza indirerek dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimleri ile özelleşen EBA; yeni tasarımları ile kolay erişilebilir, kitaplar, dergiler, eğitsel oyunlarla daha zengin, başarı izleme ve değerlendirme raporlarıyla daha ölçülebilir olmuştur.

Eğer EBA uygulamasını hala indirmediyseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayıp, telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Eğitim Bilişim Ağı (EBA)

 

Altyapısı bulunmayan binalar için uygun fiyatlı altyapısız internet paketlerini inceledik, aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz;

En Uygun Altyapısız İnternet Seçenekleri

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. Dün geceden bu yana Eba’ya girişte sorun yaşıyorum. Öğretmen olarak daha önceki girişlerimde sorun yaşamıyordum. Bu durum neden olabilir?

  • 4 sene önce

   hocam sorunlar genel olarak geçici oluyor, bir süre bekleyip tekrar girmeyi deneyin. maalesef yoğunluktan veya sistem güncellemelerinden dolayı zaman zaman sistem tıkanıyor, bu gibi anlarda giriş yapılamıyor.

  • Eba ya google crom dan hiç giremiyorum girdiğim zamanda tc kimlik nosundan sonra güvenlik kodu görünmüyor buna bir çözüm bulunabilir mi teşekkürler

   • 4 sene önce

    Nedime Hanım, şu an google chrome ile kontrol ettiğimde güvenlik kodunu görebiliyorum. Kullandığınız bir eklenti bu kısmın yüklenmesini engelliyor olabilir, örneğin reklam engelleme vb. eklentiler bu gibi sorunlara neden olabiliyor. Eğer bu tarz bir eklenti yüklü ise eba sayfasında bu eklentileri devre dışı bırakmak sorununuzu çözebilir. Ayrıca tarayıcınızın güncel olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Eğer tarayıcınız için güncel bir sürüm yayınlanmışsa tarayıcınızı güncellemek faydalı olacaktır. Ek olarak, tarayıcınızın ön belleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Sayfaları hızlı yükleyebilme, veri tasarrufu gibi sebeplerle tarayıcılar sayfa içeriğini kendi bünyelerinde zaman zaman depolar. Bu veriler güncelliğini yitirdiği durumlarda, sayfada yapısal bozulmalara neden olabilmektedir. Tarayıcınızın ayarlar/gizlilik ve güvenlik menüsü altında bulunan, tarama verilerini temizle seçeneğini kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 2. Lutfen yardim edin. Cocugum leptoptan ebaya giriyor, butun sinif ve ogretmeniyle ders yapiyor ama ogretme ekrana bir goruntu,sayfa vb. birsey koydugunda pc kitleniyor. Normal bir sekilde kapatamiyoruz bile.Guc duymesine basarak kapatiyoruz.Sadece sayfayi ekrana eklediklerinde oluyor.Tesekkurler

  • 3 sene önce

   Murat Bey, bu sorununa neden olabilecek çok sayıda sebep var, uzaktan sorunu çözmek bu nedenle çok güç. Akla ilk gelen önerileri sizinle paylaşmaya çalışacağım,

   *Farklı bir tarayıcı deneyin, eğer sorun tarayıcı kaynaklıysa, farklı bir tarayıcı kullanmak sorununuzu çözecektir. Yaygın kullanılan tarayıcıların indirebilmeniz için resmi sayfalarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

   Google Chrome
   Mozilla Firefox
   Opera

   *Sürücülerinizi kontrol edin, eğer farklı bir tarayıcı kullanmak sorununuzu çözmediyse, bilgisayarınızda sürücü problemi olabilir. Eksik veya güncel olmayan sürücüleri kurup güncellemek sorununuza çözüm olabilir. Özellikle ekran kartı sürücüsü bu tarz sorunların yaşanmasına neden olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir