1. Anasayfa
 2. Bilgi

Rahatsız Etme Modu

Rahatsız Etme Modu Nedir? Nasıl Açılır, Kapatılır?
Rahatsız Etme Modu Nedir? Nasıl Açılır, Kapatılır?
0

Rahatsız Etme Modu Nedir? Rahatsız etme modu cihazlarda kullanılan çokça kullanışlı modlardan birisidir. Bazı zamanlarda bir iş yaparken ya da telefona bakmak istemediğimiz zamanlarda kullanırız. Akıllı telefonlarda rahatsız etme modu özelliğini görüp bilmeyen birden fazla kişi var. Buna bağlı olarak rahatsız etme modu nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Gibi birden fazla soruyu ele alacağız. Bu özellik Android ve İOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılmaktadır.

Rahatsız Etme Modu Nedir? Nasıl Açılır, Kapatılır?

Gün içerisinde akıllı telefonlara çeşitli bildirimler geliyor. Bu bildirimlerin bir kısmı önemliyken bir kısmı da önemsemeyeceğimiz konularda olabiliyor. Buna bağlı olarak aramalarda ve mesajlarda da bu durum geçerli olabiliyor. Telefonlarımıza ulaşan çağrı veya bildirimlerin zamanı da önem taşımaktadır. Örnek verecek olursak, uyku sırasında bankalardan gelen çağrı ya da farklı mesajlar uykunuzun bölünmesine neden olabiliyor.

Buna benzer durumlarda kullanıcılar telefonlarını sessiz moda almayıp düzenleme yapmak isterler. Rahatsız etme modu benzer konular için önemsenen özelliklerden birisidir. Biz bu yazımızda rahatsız etme modu hakkındaki detayları ele alacağız.

Rahatsız Etme Modu Nedir? Nasıl Açılır, Kapatılır?
Rahatsız Etme Modu Nedir? Nasıl Açılır, Kapatılır?

Rahatsız Etme Modu Nedir?

Rahatsız etme modu diğer adıyla da rahatsız etmeyin modu, cihazların sesini duymak istemediğiniz durumlarda işinize kolaylık katar. Çünkü burada sessize alma moduna bağlı olarak cihazınızı titreşim anlarında tüm bildirimlerden de kurtulmuş olursunuz. Burada özellikle rahatsız etme modunun en iyi anlamı da şudur. Cihazınız kapalı olduğu esnada her ne kadar rahatsız ediyorsa rahatsız etme modunda da bir o kadar rahatsız eder. Burada aradaki tek fark ise gelen bildirimler, mesajlar ve aramaların size ulaşıyor olmasıdır.

Rahatsız etme modu içinde dilediğiniz bildirimler belirli saat aralıklarında görülebilir. Bu mod içinde aktif hale getirmiş olduğunuz çağrılar sesli bir mesajla yönlendirilir. Aynı zamanda buradaki aramalar ile mesajlar hakkında uyarı şeklinde bildirim almazsınız. Buna bağlı olarak cihazınızda bulunan uygulamaları da teker teker belirledikten sonra da sessize alma gibi bir durum mevcuttur.

Aynı zamanda rahatsız etme modunda bir uyku modu bulunmaktadır. Uyku saati geldiği zaman bildirim almayı durdurma özelliği de rahatsız etme modu içeriyor. Bu esnada rahatsız etme modunu nasıl kullanacağınıza dair açıklama da yer alıyor.

Rahatsız Etme Modu Nasıl Açılır?

Andorid ve IOS cihazlar içinde rahatsız etme modunu aktif etmek oldukça basittir. Burada yer alan cihazın araç kısmında yer aldığından dolayı küçük bir hamle sayesinde aktif etme şansı bulunmaktadır. Burada hem Android hem de iOS cihazlar içinde rahatsız etme modunu açma yöntemini ele alacağız.

Android cihazlarda rahatsız etme modunu açma yöntemi;

 • Ana ekranda yer alan araç çubuğunu aşağı doğru kaydırın. Kısayolların içinden rahatsız etme modunu belirleyin.
 • Bu kısayolların ilk kısmında rahatsız etme aracını göremediyseniz buradaki çubuğu tamamen kaydırdıktan sonra genişletin.
 • Burada yer alan kısayolların içinden ‘-‘sembolü bulunan rahatsız etme modunu seçin dokunun. Rahatsız etme modu aktif hale gelecektir.
 • Rahatsız etme modunu araç çubuğunda yer alan kısayollardan yapmak istemiyorsanız veya rahatsız etme sembolünü bu sekmede bulamıyorsanız telefonunuzun “Ayarlar” kısmına tıklayınız.
 • Ayarlar sekmesinden ‘Bildirimler’ seçeneğini bulun ve gidin. Burada bildirimler bölümünde ‘Rahatsız etmeyin’ seçeneğini bulamıyorsanız ‘Sesler ve titreşim’ bölümüne gidin.
 • Ayarlar menüsü bölümlerinden ‘Rahatsız etmeyin’ özelliğine tıkladıktan sonra bu özelliğe girin.
 • En son ‘Rahatsız etmeyin’ seçeneğinin yanında yer alan çubuğa dokunun ve bu özelliği aktif edin.
Rahatsız Etme Modu Nedir? Nasıl Açılır, Kapatılır?
Rahatsız Etme Modu Nedir? Nasıl Açılır, Kapatılır?

İlginizi Çekebilir: Turkcell Aradığınız Kişi Şu Anda Meşgul Ne Demek?

Android cihazlardan farklı olarak IOS cihazlarda da rahatsız etme modunu açmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • iOS cihazlar içinde ‘Rahatsız etme’ modunu aktif hale getirmek için durum çubuğunu aşağıya kaydırın. Bu kısımda bulunan kısayolların içinde hilal sembolü göreceksiniz. Daha sonra bu sembole dokunun ve ‘Rahatsız etme’ modunu aktif hale getirin.
 • Rahatsız etme modunu ayarlar menüsünden de aktif hale getirebilirsiniz. “Ayarlar” menüsüne gelin.
 • Burada ayarlar menüsü kısmından ‘Odak’ yazan kısma gidin.
 • Odak sekmesinden ‘Rahatsız etme’ seçeneğine tıklayın. Cihazınız iOS 14 ve bir önceki sürümlerdeyse ‘Ayarlar’ menüsü kısmından ‘Rahatsız etme’ bölümüne dokunduktan sonra erişim sağlayacaksınız.
 • Burada sekmeye tıklayarak rahatsız etme modunu aktif hale getirmiş olursunuz.

Android ve IOS cihazlarda rahatsız etme modunu aktif hale getirerek uyku sırasındaki mesaj seslerinden ve aramalardan kurtulmuş olursunuz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir