1. Anasayfa
  2. Bilgi

si4463 ile CW Beacon Yapımı

si4463 ile CW Beacon Yapımı
0

Silicon Lab firmasının üretimi olan si4463 RF cipi oldukça gelişmiş özelliklere sahip bir kablosuz iletişim ortamı sağlamaktadır. Bu ürün, görece uygun fiyatlı olması ve kolay kullanımı sebebiyle birçok kablosuz iletişim modülüne hayat veriyor. Modül kullanımı, prototip projelerde lehim gibi ugraşlar gerektirmediğinden kullanım kolaylığı ve hız sağlıyor, bu modüller genel olarak tak çalıştır tasarlanıyor, üzerinde gerekli komponentleri barındırıyorlar. Aliexpress vb. bir sitede arama kısmına si4463 yazıp arayarak, bir çok modüle ulaşabilirsiniz. Ben Ebyte isimli firmanın geliştirdiği, E10-433MD isimli modülü kullandım.

Beacon sanırım Türkçeye deniz feneri şeklinde çevriliyor. Bu basit yapılı cihazlar hobi, hayvan takibi, sensör, gps, saat vb. veri aktarımı, yer-konum bulma, klavuz gibi birçok amaçla kullanılabiliyor. Biz bu projede, morse kodlaması kullanıp önceden belirlenmiş bir metni CW olarak yayınlayacağız.

Modülü arduino ile kullanıyoruz. Arduino uno, leonardo, pro mini gibi modellerden birini tercih edebilirsiniz. Pin bağlantıları aşağıdadır.

Arduino pinleri ile modül pinleri aynı voltaj seviyesini kullanmadığından bazı pinler gördüğünüz üzere direnç ile bağlanmıştır.

 

 

 

#include "src/morse/morse.h"
#include "src/si4463/si4463.h"

const int nSEL = 7; // out
const int siMOSI = 6; //out
const int siMISO = 5; //in
const int siSCK = 4; // out

const int pinOOK = 8; // out

const int pinLED = 13; // out

bool prevTransmittingActive = false;

CMorse morse;
CSi4463 transmitter(nSEL, siMOSI, siMISO, siSCK, pinOOK);

//------------------------------------------
void setup() {
pinMode(nSEL, OUTPUT);
pinMode(siMOSI, OUTPUT);
pinMode(siMISO, INPUT);
pinMode(siSCK, OUTPUT);

pinMode(pinOOK, OUTPUT);
pinMode(pinLED, OUTPUT);

Serial.begin(9600);

morse.setText("VVV SOME TEXT IN UPPERCASE"); // <---- place your text here

transmitter.setDebugSerial(&Serial);
transmitter.initialize();
morse.start();
}

 

 

Kodun tamamı için github bağlantısı : https://github.com/alexander-sholohov/si4463-beacon

 

Kodu ve kütüphane dosyalarını aşağıdaki github bağlantısından edinebilirsiniz. si4463.h dosyası modül için yapılandırma içeriyor. Yapılandırmayı Wireless Development Suite – 3.2.11.0 – WDS Installer isimli yazılım ile oluşturabilirsiniz. Bu dosya ile frekans gibi modül ayarlamaları değiştirilebilir. Detaylı ayarlar github dosyasında görsel olarak mevcut. Var olan dosyayı herhangi bir değişiklik yapmadan kullanmanız mümkün.

Gerekli bağlantılar yapılıp kodlama cihaza yüklendiğinde modül 432.400 МHz civarında yayın yapacaktır.

 

 

Göndermek istediğiniz mors verisini “VVV SOME TEXT IN UPPERCASE” kısmına yazmanız yeterlidir. Kodlamada sadece bu kısmı değiştirmek işinizi görecektir, diğer ayarlamalar isteğinize bağlıdır. Yukarıdaki kod bloguna kodun tümünü eklemedim, çünkü kütüphanelerle birlikte fazla yer kapladığından ayrıca github bağlantısını aşağıda sunuyorum. Bu bağlantı üzerinden koda ve proje detaylarına ulaşabilirsiniz.

Önemli Not!: Kablosuz yayın yapmak, yasal düzenlemelerle detaylandırılmış ve sınırlandırılmıştır. Bulunduğunuz bölge için yasal düzenlemeyi inceleyip, yasalara uygun çıkış gücünü ve frekansı kullanmanız çok önemlidir. Lütfen bölgeniz için oluşturulmuş yasal düzenlemeye uyunuz.

Kaynak ve Proje Github Bağlantısı: si4463-beacon

 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir