1. Anasayfa
  2. Bilgi

Godaddy Transfer Sürecini Hızlandırma

Godaddy Transfer Sürecini Hızlandırma
0

Godaddy firmasında kayıtlı olan alan adlarınızı, farklı bir firmaya transfer etmek istediğinizde, genel prosedür olarak transfer işleminin başlatılıp tamamlanması arasında geçen süre 5 günü aşabilmektedir. Fakat basit birkaç tıklama ile transfer onayını manuel bir şekilde gerçekleştirerek, transfer sürecinin birkaç dakikada tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda Godaddy firmasının kendi sitesinde bir anlatım bulunsa da eski tasarım üzerinden anlatıldığından ve Türkçe olmadığından kafa karıştırabiliyor. Bu nedenle konuyu güncel bir anlatımla sunmak istedim. İşlemlere başlayalım;

 

Standart Transfer İşlemleri

Transfer için, domain kilidini  ve gizlilik korumasını kaldırın, whois’de yer alan mail adresinin güncel ve erişilebilir olduğundan emin olun, godaddy üzerinde transfer işlemini başlatıp size verilen kodu kopyalayın, domaini taşımak istediğiniz firmada, transfer için alan adı ve aldığınız kodu girip ödemeyi yaptığınızda transfer süreci başlayacaktır. Bu aşamada size onay maili gönderebilirler, yaklaşık yarım saat- bir saat içerisinde ilgili firma, transfer isteğini godaddy firmasına gönderecek. Bu istek el ile onaylanmadığında yaklaşık 5 günün sonunda otomatik bir şekilde onaylanıyor, işte bu beş günü bir kaç dakikada tamamlamak için gereken adımlar aşağıda görseller ile anlatılmıştır.

 

Transfer Talebinin Manuel Onaylanması

Godaddy hesabınızda, aşağıdaki görselde işaretlediğim url’ye “Alan Adı Yöneticisine” gidip, Alan Adları isimli açılır menüye tıklayın;

 

Açılan menüden, Bekleyen Hesap Değişiklikleri seçeneğine tıklayın;

 

Açılan sayfada aşağıdaki görseldeki gibi Bekleyen Transferler başlığı altında, bekleyen transferleriniz listelenecek. Burada Dışarı Transferler açılır menüsü tıklanıp tümü seçeneği seçildiğinde, onay bekleyen alan adlarınızı görebileceksiniz. İlgili alan adının önündeki kutu işaretlenip, Transferi Kabul Et butonu tıklandığında işlem tamamlanacak.

 

Birkaç dakika içerisinde transfer onayınız gerçekleştirilip, domain yeni firmanıza transfer edilecek ve godaddy hesabınızdan kaldırılacak. Yeni firmanızda, kısa bir süre içerisinde domain, kontrol panelinize yansıtılacak ve transfer tamamlanmış olacak. Bu yöntem bize hız kazandırarak 5 gün ve üzeri bekleme sürelerine ulaşabilen transfer sürecini dakikalara indiriyor, özellikle süresi bitmek üzere olan domainlerin transferinde bu süreler kritik öneme sahip olabiliyor.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir