1. Anasayfa
  2. Bilgi

Gutenberg Kalıntılarını Temizleyerek Sitenizi Hızlandırın

Gutenberg Kalıntılarını Temizleyerek Sitenizi Hızlandırın
0

Wordpress, uzun süredir gutenberg ismini verdiği blok editörünü standart metin editörü olarak kullanıcılara sunuyor. Fakat benim gibi birçok insan bu editöre ısınamadı ve kullanmak istemedi. Bu insanlar için klasik editörü geri getirmek için bir eklenti yayınlandı. Gutenberg kullanmak istemeyenler bu basit eklenti yardımıyla eski klasik editöre geri dönebiliyor. Kısa süre içinde bu eklenti en çok indirilen eklentiler arasında yer aldı.

Siz gutenberg editörünü kaldırıp eski editöre geri dönseniz bile, hala gutenberg editörüne ait css dosyaları sitenize yükleniyor. Hiç kullanmadığınız gereksiz dosyaların her ziyaretçiye gösterilmesi ciddi bir sorun. Bu dosya, sitenizin yüklenme hızını düşürüyor. Google tarafından kullanılmayan css olarak işaretlenip, site hız ve performans analizlerinizi negatif olarak etkiliyor.

Özellikle mobil ziyaretçilerinizin kotalarını tüketip, siteye erişim hızlarını düşürüyor, sunucunuzda gereksiz kaynak kullanımına neden oluyor. Bu sorunu çözmek oldukça basit. Sitenize giriş yapıp menüden Görünüm/Tema düzenleyici kısmına tıklayalım, açılan sayfada Tema işlevleri (functions.php) dosyasını tıklayıp açalım. Bu dosyanın en altına bir boşluk bırakıp aşağıdaki kodu ekleyelim;

// Gutenberg editorunden kalan cssleri devredisi birakma
// Fully Disable Gutenberg editor.
add_filter('use_block_editor_for_post_type', '__return_false', 10);
// Don't load Gutenberg-related stylesheets.
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'remove_block_css', 100 );
function remove_block_css() {
wp_dequeue_style( 'wp-block-library' ); // WordPress core
wp_dequeue_style( 'wp-block-library-theme' ); // WordPress core
wp_dequeue_style( 'wc-block-style' ); // WooCommerce
wp_dequeue_style( 'storefront-gutenberg-blocks' ); // Storefront theme
}
// Gutenberg editorunden kalan cssleri devredisi birakma

 

Dosyayı ekleyip, kaydedelim. Hepsi bu kadar, artık wp block library ve css dosyaları (block-library/style.min.css) gereksiz yere sayfalarınıza eklenmeyecek, bu durum sayfa hızını ve performansını artıracaktır. Eğer bir gün gutenberg editörünü kullanmaya karar verirseniz, dosyanızdan bu kodları kaldırmayı unutmayın.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir