Spam Backlink Nedir?
0

Google Search Console gibi araçlarla sitenize bağlantı veren diğer siteleri incelediğinizde birçok alakasız siteden backlink aldığınızı görebilirsiniz. Bu sitelerin çoğu aktif değildirler, sayfalarına erişilmez ya da parka çekilmişlerdir. Bazıları reklam amaçlı içerik barındırırlar, özetle çöp sitelerdir. Bu sitelerin, sitenize backlink vermesinin sebebi muhtemelen sizde merak uyandırmaktır. Bu siteleri panelinizde görünce merak edip kontrol ediyorsunuz ve ilgili siteye hit sağlamış oluyorsunuz. Bu sayede kötü amaçlı kişi, sitelerine hit çekip reklam göstererek sizin üzerinizden para kazanıyor ve site istatsitiklerini artırmaya çalışıyor. Örneğin parkedilmiş domainlerin yüksek hit alması satış fiyatlarını artırıyor, bunun dışında alexa gibi bir takım analiz siteleri aldatılıp, yüksek değerler alınmaya çalışılıyor.

Bu çöp backlinkler sitemizin google sıralamasını geriye çekebilir, seoya negatif etki oluşturur. Eğer bu şekilde çöp backlinkleriniz fazla değilse bir şey yapmanıza gerek yok, fakat bazen yüzlerce çöp siteden link verilip spam yağmuruna tutulabilirsiniz. Böyle bir durumda çöp sitelerden, fazla backlink almışsanız bunları kaldırtabilirsiniz.

Bu siteleri kaldırmak için googlenin sunmuş olduğu aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

Sitede oturum açıp, bir metin belgesine kaydettiğiniz dosyayı içeri aktararak tüm listeyi reddetmiş olursunuz. Bu araç dikkatli kullanılmalıdır. Düşük sayıda spam link varsa bu işlem gereksizdir. Bu sitelerin büyük bir çoğunluğu zaten google tarafından spam olarak biliniyor ve bir süre sonra bağlantılar hiç bir işlem yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak yok oluyor. Daha detaylı bilgi için googlenin hazırladığı aşağıdaki sayfayı inceleyebilirsiniz;

 

https://support.google.com/webmasters/answer/2648487

Yazımıza son vermeden önce şu noktayı tekrar belirtmekte fayda var, eğer yüzlerce binlerce spam backlinkiniz bulunmuyorsa google sitenizi cezalandırmaz. Bir kaç spam link için işlem yapmanıza gerek yok. Bu siteleri google farkedip, otomatik olarak kaldırmaktadır.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir