1. Anasayfa
  2. Bilgi

WordPress Son Güncelleme İle Birçok Siteyi Bozdu

WordPress Son Güncelleme İle Birçok Siteyi Bozdu
0

WordPress 5.6 güncellemesi ile jQuery sürümünde güncelleme yaptı. Bu güncelleme nedeniyle eski jQuery sürümünü kullanan temalarda bozulmalar meydana geldi. jQuery, açık kaynak bir JavaScript kütüphanesidir. Bu kütüphane ile animasyonlar, menü geçişleri, butonlar gibi birçok görsel öğeye altyapı sunulur. Zaman zaman güncellenen bu kütüphane, geçmiş sürümleriyle uyumsuzluk sorunu oluşturabiliyor. İşte bu nedenle WordPress’in son güncellemesi ile yaptığı jQuery sürüm değişikliği, birçok sitede tasarımsal ve işlevsel sorunlara neden oldu. Sitenizde görseller yüklenmeyebilir, butonlar tıklanmayabilir, formlar çalışmıyor olabilir. Güncelleme yaptıysanız, bunları kontrol etmenizde fayda var, ek olarak tarayıcı konsolunu açıp, jQuery sürüm uyuşmazlığına, güncelleme gerekliliğine dair bir uyarı var mı diye kontrol etmelisiniz.

 

Sorunları Nasıl Çözeceğiz?

Sorunun kalıcı çözümü için, sorunlu eklentinin veya temanın güncellenmesi gerekiyor. Bu güncelleme gelinceye kadar eski jQuery sürümüne geçerek, soruna geçici çözüm sağlanabilir. WordPress’in bu gibi sorunların çözümü için önerdiği eklenti Enable jQuery Migrate Helper isimli eklentidir. Bu eklenti sayesinde, sorunları tespit edip, basit bir şekilde eski jQuery sürümüne geçiş sağlayıp bu sorunlara geçici olarak çözüm üretebilirsiniz. Sorunlu eklenti veya temanıza resmi güncelleme geldikten sonra bu eklentiyi kaldırabilirsiniz.

 

Eklentiyi, eklenti menüsünde, yeni ekle kısmına tıklayıp ismini aratıp, bulup kurabilirsiniz. Kullanımı oldukça basittir. Kurulumun ardından, araçlar menüsü altında jQuery Migrate adıyla eklenti ayarlarına erişebilirsiniz. Ayarlar kısmında jQuery sürümünü varsayılandan eskiye getirip kaydedin. Hepsi bu kadar. Eğer bir cache eklentisi kullanıyorsanız, değişikliğin ardından önbelleği temizlemeniz gerekiyor.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir