Cpanelde Bir Dosyayı Yedekleme Dışında Tutmak
0

Normal şartlar altında cpanelde otomatik veya manuel yedekleme yapılırken, kullanıcı dizinindeki tüm dosyalar yedeklemeye dahil edilir. Fakat bazı durumlarda dosya veya klasörlerden bazılarını, bu yedeklemeye dahil etmek istemeyebilir, yedekleme dışında tutmak isteyebilirsiniz. Örneğin, dosya sık güncellenen bir dosya değilse bu dosyayı her yedeğe dahil etmenin anlamı yoktur ya da dosya boyutu çok büyüktür, bazen bir dosyanın boyutu, toplam site yedeklerinin boyutunu bile aşıyor olabilir, bu büyük dosyalar yedeklenmek istenmeyebilir ya da dosya yedeklenecek kadar önemli bir dosya olmayabilir. Seçenekler çoğaltılabilir. İşlemlere geçelim, bu işlem oldukça basittir.

Cpanelde oturum açıp, dosya yöneticisine girin. Ana dizine (genelde şöyle isimlendirilir home/kullaniciadiniz) girip yeni bir dosya oluşturun.

Dosya adı şu şekilde olmalı: cpbackup-exclude.conf

Yeni oluşturduğumuz bu dosyayı kaydedip çıkalım ve düzenleyici ile açıp, içeriğine hariç tutulacak dizinleri veya dosyaların yollarını yazalım. Örnek bir içerik;

public_html/wp-content/uploads/

 

 

Alt alta, her bir klasör veya dosya yeni satıra gelecek şekilde, birden fazla yolu buraya girebilirsiniz. Yukarıdaki örnek uploads klasörünü yedekleme dışında tutacak, yeni bir yedekleme yapılırken bu klasör es geçilecek. Doğrudan bir dosyayı engellemek istersek, giriş şu şekilde olmalıdır;

public_html/wp-content/uploads/1.jpg

Bu durumda 1.jpg isimli resim hariç bırakılıp, yedeklemeye alınmayacaktır. Bu şekilde örnekler çoğaltılabilir. Özetle, yedekleme dışında tutmak istediğiniz dosya veya klasörün tam yolu girilip kaydedilmeli, her yeni giriş bir alt satıra gelecek şekilde oluşturulmalıdır. Dosyayı kaydedip çıktığınızda, artık bu dosyanın içeriğindeki klasör veya dosyalar yedeklemeye dahil edilmeyecektir.

Bu sayede güncellenmeyen dosyaları sürekli tekrar yedeklemek zorunda kalmazsınız, büyük dosyalar ve önemsiz dosyaları dışlayabilir, sunucuya gereksiz yük bindirmekten kurtulursunuz. Yedekleme işlemi daha kısa sürede tamamlanır, disk ve bant genişliği tasarrufu sağlarsınız. Bu şekilde optimize edilmiş yedekler, daha zahmetsiz olduğundan daha sık yedek alarak dosya güvenliğinizi maksimum seviyeye çıkarmış olursunuz.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir