1. Anasayfa
  2. Bilgi

LiteSpeed Cache Ayarlarını Dışa Aktarmak

LiteSpeed Cache Ayarlarını Dışa Aktarmak
0

LiteSpeed Cache eklentisi wordpress için geliştirilmiş, en etkili cache eklentilerinden biridir. Özellikle LiteSpeed sunucularla birlikte muazzam bir iş çıkarmaktadır. Bu eklentinin oldukça gelişmiş, özelleştirilebilir bir yapısı bulunmakta, bu nedenle fazlaca ayarı var. Herhangi bir sebeple bu ayarları kopyalamak isteyebilirsiniz. LiteSpeed Cache eklentisi, ayarlarınızı dışarı aktarmanıza olanak tanıyan araçlara sahip. Bu sayede, ayarlarınızı saklamak için yedekleyebilir, farklı siteye taşımak için kullanabilir veya eklentiyi sıfırladıktan sonra geri yüklemek için ayarların bir kopyasını almak isteyebilirsiniz. Ayarların bir kopyasının elinizde olmasında her zaman fayda var. Sitenizi özelleştirdikten sonra, en iyi ayarı yakaladığınızda bunu kaybetmek istemezsiniz. Yedekten geri yüklemek, sizi bu karmaşık ayarlamalarla tekrar tekrar uğraşmaktan kurtarabilir.

LiteSpeed Cache Ayarlarınızı Yedekleyin

Sitede oturum açıp, sol menüden LiteSpeed Cache seçeneğine tıklayalım, açılan menüden Toolbox‘u seçelim.

 

Açılan pencerede, üst sekmeden Import/Export menüsüne giriş yapalım. Bu sayfada, yukarıdaki görselde görebileceğiniz gibi Export butonuna tıklayıp tüm ayarlarımızın bir yedeğini dışa aktarabiliriz.

LiteSpeed Cache Ayarlarınızı Yedekten Geri Yüklemek

Yukarıdaki görselde, yedek aldığımız aynı menüde bulunan Import Settings kısmı, alınan yedeğin geri yüklenmesini sağlayan araçtır. Örnek olarak eklentiyi yeni kurdunuz ve elinizde daha önceden oluşturduğunuz ayarlamaların yedeği var, eklentiyi yeniden ayarlamakla uğraşmadan bu yedeği geri yükleyerek eklentiyi yapılandırabilirsiniz. Gözat seçeneğine tıklayıp açılan pencere aracılığıyla yedek dosyasını seçiyoruz ve ardından Import butonuna tıklayıp, yedeğimizin yüklenmesini sağlıyoruz. Hepsi bu kadar. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra Purge All seçeneği ile önbelleği temizlemek faydalı olacaktır.

LiteSpeed Cache Eklentisi Nasıl Sıfırlanır?

Yine yukarıdaki görselde bulunan aynı menüde bir sıfırlama seçeneği olduğunu görebilirsiniz. Bu seçenek oldukça faydalıdır. Olası sorunlarda buradaki reset seçeneği aracılığıyla, eklenti ayarlarınızı ilk günkü konumuna geri yükleyebilirsiniz. Bir sebeple eklentiyi kaldırdığınızda veritabanında ayarlar silinmeden kalabiliyor, bir süre sonra eklentiyi tekrar yüklediğinizde eklenti eski ayarları veritabanından okuyor. Bunun olmasını engellemek için ayarları sıfırlayabilirsiniz. Zaman zaman sürüm değişikliklerinde de sorunlar yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda ayarları sıfırlamak sorunları çözmenize yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken bu menüdeki Reset All Settings araç kutusundaki Reset Settings yazan kırmızı butona tıklamak. Eklenti otomatik olarak tüm ayarları varsayılan ayara çevirecektir. Eski ayarlarınızın silineceğini unutmayın. Dilerseniz, yukarıda anlatılan yöntemle önceden ayarların bir yedeğini alabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir