1. Anasayfa
  2. Bilgi

Yoğuşmalı Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yoğuşmalı Kombiyi Neden Tercih Etmeliyiz? Yoğuşmalı Kombi Alırken Dikkat edilmesi Gerekenler

Yoğuşmalı Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
0

Kombi, 1990’lı yıllardan itibaren var olmaya başlayan ve genel itibariyle konut, sanayi tipi yapılanmalar ve buna benzer pek çok meskeni ısıtmaya yarayan bir araçtır. Özellikle doğalgaz ile ısınma yönteminin gelişmesinden sonra ortaya çıkan kombi, gerek portatif olması, gerek kullanımının basit düzeyde olması hasebiyle kullanılabilirlik ve sürdürülebilirlik açısından tercih edilmektedir.

Birden fazla kombi seçeneğinin olması günümüzde kullanımı çoğaltan bir nitelik taşımaktadır ve bunların başında en çok bilineni ve memnuniyet veren çeşidi yoğuşmalı kombidir. Kendi içerisinde tam ve yarı yoğuşmalı kombi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Yarı yoğuşmalı kombilerde genellikle bir eşanjör mevcut cihazın içerisine monte edilerek yoğuşma sağlanıyor ve verim yapılan istatistiklere göre %100’ün üzerine çıkıyor. Tam yoğuşmalı kombilerde özel bir yapı statiği içerisinde bu yoğuşma sağlanıyor ve daha özel bir yanış, ateşleme odası tasarlanarak oluşan verim, yarı yoğuşmalı kombilerden çok daha yukarı seviyede olmaktadır.

Yoğuşma en basit tanımıyla gaz mevcudiyetinde bulunan bir maddenin çevresine belli miktarda ısı yayarak hava sirkülasyonunun yardımıyla sıvı hale dönüşmesi işlemi olarak bilim literatüründe yerini almaktadır. Normal işlev gören kombilerde yani cephesel kombilerde yanan doğalgazdan hasıl olan atık gaz ve eş zamanlı olarak oluşan su buharı direkt bacadan salınım göstermektedir.

Fakat Yoğuşmalı kombilerde, atık gaz sistematiğinin ön kısmına eklenen ısı aparatı sonucunda gaz, bacadan çıkmadan önce gazda mevcut bulunan su buharı ayrıştırılarak bir üst katmanda enerjiye dönüştürülerek kullanım gerçekleştirilir.

Böylece ekosistem açısından ve doğalgaz kullanımı açısından oluşan verim, ivmelenmiş olur. Bu da çevreye zararlı gaz salınımını önemli miktarda azaltır. Yoğuşmalı Kombi’nin en önemli kullanım amacı sağlanan verimin yüksek olması ve bunun beraberinde maksimum düzeyde tasarruf elde edilmesidir.

Yoğuşmalı Kombiyi Neden Tercih Etmeliyiz?

Gerek ekolojik, gerek sürdürebilirlik, gerekse de kullanılabilirlik açısından ölçümlendiğinde Yoğuşmalı Kombinin öncelikli olarak tercih edilmesinin sebebi, Yoğuşmalı kombi ile daha minimum düzeyde doğalgaz harcanıyor olmasıdır.  Bunun yanı sıra Yoğuşmalı kombilerde alev ebatı, bulunulan yerin ısı ihtiyacına göre ayarlanarak, modüler bir şekilde çalışır.

Fan partikülasyonu sayesinde harcanan gaz miktarı baz alınarak yanma ivmesi elde edilirken, belli bir standardizasyona haiz olan kombilere nazaran çok daha sessiz bir şekilde çalışır. Bunlara paralel olarakta daha minimal düzeyde emisyon değerine sahip olması ile ekolojik dönüşümü mümkün kılmalarıdır.

Yoğuşmalı Kombi Alırken Dikkat edilmesi Gerekenler

Yoğuşmalı kombilerin çalışma prensiplerinden ötürü suyun mutlaka gidere kanalize edilmesi gerekmektedir. Bu da cihaz olarak mutfak ve çamaşır makinesi gideri olarak oldukça cazip olmaktadır. Asidik özelliğinden ötürü çevreye salınım zararlı olacağı için bağlantı son derece ehemmiyetli bir durumdur.

Bunun dışında radyatör miktarının ölçümlenmesidir. Tesisat ve halihazırda bir cihazın sökülüp yerine takılması durumu radyatöre aktarılan suyun sıcaklığının düşük olması verimi son derece maksimum düzeyde ivmelendirmektedir.

Buna ek olarakta tam yoğuşmalı kombilerde eşanjör sistematiğinden dolayı dayanıklılık veriminin daha fazla olması kontrol aletleri ile birlikte beslendiği zaman verimde otomatik olarak daha fazla verim ortaya çıkmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir