Bilgisayar Arka Plan Sesini Kaydetmek
0

Merhaba, bilgisayarımızda arka planda çalışan uygulamaların, oyunların, tarayıcının vs. kısacası hoparlörden duyduğunuz sesleri kaydetmemiz mümkün ve oldukça kolay. Basit bir yazılımla mikrofonu değil, hoparlörü ses kayıt aygıtı olarak kullanacağız. Bu işlem için ücretsiz ve açık kaynak olan Audacity isimli yazılımı kullanacağız.

Yazılımın resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz: audacityteam.org

Yazılım birçok platformu destekliyor. Bu yazıda windows 10 işletim sistemi üzerinden işlemlerimizi yapacağız. Yazılıma yukarıdaki bağlantıdan, kullandığınız işletim sistemini seçip ulaşabilirsiniz. Kurulumu oldukça basittir. Yazılımı kurup, çalıştıralım.

 

Yapmamız gereken, yukarıdaki görselde, kırmızı kutuyla işaretlediğim alanı aynı şekilde ayarlamak. Başka hiçbir ayarlama gerekmiyor. Sırasıyla kutularda wasapi, hoparlör, stereo, hoparlör seçilmeli.

 

Kırmızı rec butonuna basıldığında hoparlörden duyduğunuz ne varsa, kaydolmaya başlayacak. Yazılımın şöyle güzel bir yanı var, ses durduğunda kayıt otomatik olarak duruyor, ses başladığında yine otomatik olarak kayıt kaldığı yerden devam ediyor. Bu sayede sessiz kısımları gereksiz yere kaydedip, kaynak tüketmiyor. Oldukça sade ve basit bir program, ses kaydı için tüm gereken özellikleri ücretsiz bir şekilde size sunuyor.

Kaydettiğiniz sesi, dosya menüsünden, dışa aktar seçeneği ile kaydedebilirsiniz. Bu seçenek ile mp3, wav, ogg gibi bilinen birçok format destekleniyor, kayıtlarınızı dilediğiniz formatta kaydedebiliyorsunuz.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir