1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Linux Firefox Kurulumu Rehberi

Linux Firefox Kurulumu Rehberi
1

Linux tabanlı işletim sistemlerine Firefox nasıl kurulur? Digitalocean firmasında barınan ubuntu kurulu bir serverim var. Geçenlerde bu servere internet tarayıcısı yüklemem gerekti. Bu iş için bir çok teknik var, hatta linux tabanlı sistemlerde görsel kurulum yapan araçlar var. Fakat biz bu konuda, uzaktaki bir sunucuya “komutlarla” Firefox nasıl yüklenir onu göreceğiz.

Linux’ta Firefox Nasıl Kurulur?

Linux için Firefox kurulumu
Linux için Firefox kurulumu

Firefox paketini doğrudan indirip, arşivden çıkarmak ve tıklayıp açmak bu iş için yeterli. Paket olarak kurmak da mümkün, fakat biz doğrudan resmi site üzerinden, en son güncel sürümü çekelim.

Adım 1:

sudo apt update

sudo apt upgrade

Komutlarıyla sunucumuzu güncelleyelim. Bu adım şart değil, fakat işletim sisteminde, eksik veya güncel olmayan araçlar olabilir, bu durum tarayıcının çalışmasında sorun oluşturabilir. Bu adım ile gerekli güncellemeleri yapıyoruz. Komut başlarına sudo eklememizin sebebi root yetkisini almaktır, şifre istemesi durumunda user şifrenizi girmeniz gerekir. Zaten root olarak oturum açmışsanız, sudo komutlarını ekleyip eklememek bir şey değiştirmez.

Adım 2:

Kurulumu yapmak istediğiniz klasör içine cd komutu ile girelim, dilerseniz mkdir komutu ile yeni bir klasör oluşturulabilirsiniz. wget komutu yardımıyla firefox’un güncel sürümünü indirelim;

sudo wget https://download-installer.cdn.mozilla.net/pub/firefox/releases/83.0/linux-x86_64/tr/firefox-83.0.tar.bz2

Güncel sürümü ve işletim sisteminize uygun indirme bağlantılarını buraya tıklayıp kontrol edebilirsiniz.

Adım 3: 

sudo tar xjf firefox-*.tar.bz2

Komutu yardımıyla sıkıştırılmış dosyaları genişletelim. Kurulum bundan ibaret, artık bulunduğunuz dizin içerisinde firefox klasörünü açıp, dosya içerisindeki çalıştırılabilir programa tıklayıp tarayıcıyı başlatabilirsiniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. teşekkürler admin. linuxa yeni geçenler için güzel bir kaynak olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir