1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Laptop Şarjdayken Oyun Oynamak Zararlı mı?

Laptop Şarjdayken Oyun Oynamak Zararlı mı?
0

Tüm bilgisayar kullanıcıları genelde oyun oynama tutkusuna sahiptirler. Haliyle dizüstü bilgisayar kullanıcıları da oyun tutkularını yaşarken; laptop şarjdayken oyun oynamak zararlı mı diye merak ediyorlar. Oyunların türü ve boyutu oynadıkları cihazlarda enerji tüketimini ciddi seviyelere ulaştırabilir. Laptoplar üzerlerindeki bataryalar sayesinde prizlere bağlı olmadan da çalışabiliyorlar. Fakat kullanım durumuna göre bu bataryaların da belli bir kullanım süresi mevcuttur. Uzun süreli oynanan oyunlarda bataryanın bitmesi söz konusu olduğu için birçok laptop kullanıcısı oyunlarını laptopları şarjdayken oynuyorlar. Laptopunuz ile oynadığınız oyunlardan muhteşem bir deneyim yaşayabilmeniz için oyun oynarken laptopun şarjda olması zararlı mıdır yoksa değil midir konusu hakkında tüm merak ettiklerinizi cevaplamaya çalışacağız.

Laptop Şarjdayken Oyun Oynamak

Laptoplar, masaüstü bilgisayarlara nazaran farklı cihazlardır ve bazı farklı çalışma disiplinlerine sahiptirler. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların oldukça fazla ortak noktaları da var elbette. Bu ortak noktalardan biri ise işletim sistemlerinin yüksek hızda verileri işlerken bir güç kaynağından tüm sistemlerini çalıştıracak gücü almak zorunda oluşlarıdır. Bu genelde bir priz veya bir bataryadır. Özelikle güçlü işletim sistemine sahip olan laptoplar ve masaüstü bilgisayarlar daha fazla güce ihtiyaç duyarlar.

Laptop kullanıcılarının akıllarına pil ve şarj konusunda bazı sorular geliyor. Kullanıcılar bataryalarının ömürlerini uzatabilmek ve olası batarya arızalarına sebebiyet vermemek adına laptoplarından bataryalarını çıkararak kullanım gerçekleştiriyorlar. Bu kullanım durumunun neye mal olabileceğini sorgulamadan bu tarz kullanıma kalkışan laptop kullanıcılarının sayısı hiçte azımsanmayacak seviyededir. Çünkü laptoplarda lityum-polimer ve lityum-iyon olmak üzere iki çeşit batarya kullanımı söz konudur. Bu iki çeşit batarya tipinin laptoplarda bazı farklılıklara sebep olduğunu kullanıcıların bilmesi gerekiyor.

Laptop Şarjdayken Oyun Oynamak Zararlı Mı?

Şarj esnasında oyun oynamak bazı durumlarda birtakım problemlere sebebiyet verir. Laptopların sürekli olarak %0 oranında bitirilerek sonra tekrar şarj edilmesi ve bu sürecin sürekli tekrarlanması sonucu laptopun pil ömründe kısalmalar gerçekleşebilir. Genelde oyunlar işletim sistemlerine çok fazla yük bindirdikleri için laptopun çalışırken çok daha fazla enerji sarf etmesine neden olur. Böylece pilin hızla tükenmesine neden olur ve bahsettiğimiz gibi pilinizin ömründe kısalma görülebilir.

Çok sık oyun oynamayı tercih eden bir kullanıcı iseniz bataryanızın ömrünü kısaltma ihtimalinizin olduğunu bilin. Çünkü laptop bataryaları belli bir kullanım süresine sahiptirler. Çok fazla şarj sayısı ile bataryanızın eskimesine neden olabilirsiniz. Günümüz teknolojisine sahip laptoplar ise akıllı batarya teknolojisi ile donatılmışlardır. Bu teknoloji ile batarya %100 doluluk oranına ulaştığında şarj olmayı otomatik olarak durdurur ve batarya belli seviyelere indiğinde tekrar otomatik olarak yeniden şarj etmeye başlar. İşte bu teknolojik tedbir sayesinde laptopların bataryalarının ömrü daha uzun sürelere ulaşabilir.

Dizüstü bilgisayar şarjdayken oyun oynamak
Dizüstü bilgisayar şarjdayken oyun oynamak

Laptop ile sık sık ve uzun saatler oyun oynamak laptopun işletim sistemine ağır yükler bindireceğinden cihazın ısınmasına sebebiyet verir. Unutmayın ki sürekli yüksek ısılara maruz kalan cihazlarda bazı problemlerin açığa çıkması çoğu zaman kaçınılmaz bir sonuçtur.

Yeni teknoloji ile üretilmiş laptoplar da ise yüksek teknolojili soğutma sistemleri kullanılır. Laptop yüksek ısıları alt etmek için güçlü fanlarda ve bazı teknolojik aygıtlardan yararlanır. Bu sayede yüksek veri kullanan oyunları dahi oynadığınızda laptopunuzun ısısının güvenli sınırlar dahilinde kalması sağlanır.

Yoğun bir şekilde laptop ile oyun oynandığında bu cihaz üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Fakat bahsettiğimiz bu durum yeni teknolojiler kullanılan laptoplarda ki soğutma teknolojileri ve akıllı batarya sistemleri ile kontrol altına alınmıştır.

Sık Sık Şarjda Oyun Oynamak Laptop İçin Zararlı Mı?

Laptop şarj halindeyken sık sık oyun oynamak tüm oyun tutkunlarının sürekli yaptığı eylemlerdendir. İster istemez sürekli tekrarlanan bu durum laptopların batarya ömürlerini maalesef etkiler. Tüm bataryaların ve laptop bataryaları da dahil olmak üzere bir kullanım ömrü söz konusudur. Bu doldurup bitme ile gerçekleşen sürenin tamamına batarya ömrü denilir. Laptopunuzun bataryasını çok sık tüketip doldurmanız durumunda ise onun kullanım ömrünü kısaltma ihtimaliniz ortaya çıkar. Sık sık bataryanın bitirilerek tekrar doldurulması bataryanın eskimesine neden olacaktır ve bu durum da laptopunuzun performansında düşüşler yaşamanıza vesile olur. İşte bu sebeplerden dolayı sık sık şarjda oyun oynamak bataryanızın kullanım ömrünün kısalacağı anlamına gelir.

Sık sık şarjda oyun oynamanız laptopunuzun normal sıcaklık seviyelerinin üzerine çıkartabilir. Çünkü oyunlar yüksek işlemci güçlerinden beslenirler oyunlar cihazınızın işlemcisine yüklenirken işlemci ısınacaktır ve bu sıcaklık bataryanın ısısı ile birleştiğinde laptopunuz olması gerecek olması gereken sıcaklıkların üzereni çıkabilir. Uzun süreler laptoplar yüksek ısılara maruz kaldığında zarar göreme ihtimalleri oluşur. Sık sık oyun oynamak laptoplar için olumsuz sonuçlar doğurur. Bu tarz problemlerden korunmak için oyun esnasında laptopu şarj etmeyi durdurabilir ya da oyun oynamak için ayırdığınız süreyi minimuma indirebilirsiniz.

Laptop Şarja Takılıyken Oyun Oynarken Aşırı Isınma Sorunu İle Karşılaşmak Mümkün Mü?

Dizüstü bilgisayarlarında ki en yaygın sorun ise aşırı ısınmadır. Birçok kullanıcı bu sorundan muzdariptir. Laptop kullanıcıları oyun oynarken bu sorun ile sürekli karşı karşıya kalır. Oyunlar işletim sitemine yüklendikleri için oldukça enerji harcarlar ve bataryaların bu sayede hızlı şekilde bitmesine neden olurlar. Bu yüzden de laptop kullanıcıları oyun oynarken cihazlarını şarja takılı şekilde bırakırlar. Durum böyle olduğunda laptop kullanıcılarının aklına ‘‘laptop şarjda takılıyken oyun oynarken aşırı ısınma ile karşılaşılır mı?’’ sorusu gelir. Bu soruya cevap verecek olursak; maalesef laptop şarjda takılı olduğu esnada oyun oynamak ısınma sorunlarına yol açar. Çünkü oyunları oynatabilmek için laptopun işletim sistemi yoğunluğu fazla olan verileri işlemesi gerekir ve böylece laptop ısınır.

Laptopun aşırı ısınması durumlarının laptoplara zarar verme durumu mevcuttur. Bu zararlardan korunmanın ve laptopunuzun ısınmadan korumanın yollarınız sizler için sıralıyoruz:

  • Laptoplar sıcaklığı daha düşük olan alanlarda kullanılmalıdır. Mümkünse bir fan desteği ile laptopunuzu sıcaklığa karşı emniyete alın. Direk güneş ışığına laptopların maruz kalmaması lazımdır. Aynı zamanda hava sirkülasyonu olan ortamlarda laptopları kullanmak ısınmalarını önleyici etki oluştururken, ısınmış olan laptoplarında soğumaları içim yardımcı olacaktır.
  • Laptopların bakımı ve temizliği oldukça önem arz ettiğini bilemenizde fayda vardır. Cihazı tozlu ortamlarda bulundurmayın eğer tozlu ortamda bulunma mecburiyeti varsa gereken önemleri alın. Laptopunuzun toz temizliğini yapın. Fana biriken tozlar laptopun soğutma sisteminin etkisini oldukça azaltır. Fakat bu işlem biraz risklidir kendinize güvenmiyorsanız profesyonel bir yardım alın.
  • Laptopunuzu ısınmalara karşı güvende tutmak için soğutucu kullanımına özen gösterin. Bu soğutucular laptopların altında bulunan fan sisteminin performansını arttırarak laptoplarda gerçekleşen fazla ısınmaları belli oranlarda durdurabilir. Laptoplarda soğutucu kullanarak cihazlarınızın ısınmasını önleyebilir ve böylece soğuk kalmaları için tedbir almış olabilirsiniz.

Laptop Şarjdayken Oyun Oynamak Ekran Kartına Zarar Verir Mi?

Laptop şarj kablosu olmadan da çalışabildiği için kullanıcılarına belli oranlarda kullanım özgürlüğü sağlar. Fakat laptop kullanıcıları oyun oynarlarken ani pil bitmelerine karşın cihazlarını şarj eder halde kullanır. Bu durum sürekli tekrarladığından laptop kullanıcılarının aklında ‘‘laptop şarjdayken oyun oynamak ekran kartına zara verir mi?’’ sorusu gelir. Laptop kullanıcıları bu sorularında maalesef ki haklılar. Laptoplar şarjdayken onlarla oyun oynamak ekran kartlarına zarar verebilir. Bildiğiniz gibi oyunlar yüksek işlemci performansı gerektiren unsurlardır. Oyun performansı esnasında işlemciler yüksek ısılara ulaşabilir. İşte bu oyun esnasın birde laptopu şarj eder halde kullanmak bu ısınmayı tehlikeli boyutlara ulaştırabilir. Bu durum sonucunda ise laptopta donma gözlemlenebilir, aşırı sıcaklık yükselmeleri oluşabilir, bazı çökmeler oluşabilir ve hattat en kötüsü laptopun alev almasına bile neden olabilir.

Laptopların ekran kartlarının çok fazla güç tüketmeye ihtiyaç duyuyorlar. Oyun esnasında ekran kartları ısını bu sırada kullanıcılı birde laptopunu şarja bağladığında ısı seviyesi otomatik olarak yükselecektir. İşte bu ısı yükseldikçe ekran kartının da zarar görme olasılığı artar.

Laptopların belli bir kısmı bu tarz durumlar için belli güvenlik önemleri ile donatılmıştır. Bu sistemde yüksek ısıya neden olabilecek durumlarda ekran kartının düşük performanslarda çalışmasını sağlar. Bu durum da yüksek ısı tehlikesinin ortadan kalkmasına neden olur. Bu tarz önemleri almayan veya ayarları güncellenmeyen laptoplar için bu tehlikenin devam ettiğini bilmenizde fayda vardır.

Laptop Şarjdayken Oyun Oynamak, Batarya Sağlığı İçin Ne Kadar Süreyle Yapılabilir?

Oyunlarının yarıda kesilmesini istemeyen kullanıcılar laptopları şarjdayken oyunlarını oynamayı sürdürürler. Fakat  bu uygulama laptop bataryalarında zarara neden olabilir ve ömürlerinin de kısalmasına sebebiyet verir. Bu konu hakkında doğru sürenin ne kadar olduğunun bilinmesi laptop kullanıcıları için oldukça faydalıdır.

Laptopların bataryaları genel olarak tam verimlilik sağlamayabilirler. Bu durumun sebepleri arasında şarj etme sıklığı, kullanım sıklığı ve laptopun maruz kaldığı ısı seviyesi yer alır. Laptopun bataryasının maruz kaldığı sıcaklık bataryanın hızlı şekilde tükenmesine neden olabilir. Buna paralel olarak da şarj sıklığında ki aşırılık ve bataryanın maruz kaldığı yüksek derecede ki ısılar bataryanın kullanım ömründe kısalmalar meydana getirebilir.

Cihazın dolumu esnasında oyun oynamak için kullanacağınız maksimum süre 2 ila 3 saat arasında sınırlandırılmalıdır. Fakat laptopunuzun kalitesine ve verimliliğine göre bu süre biraz daha uzayabilir. Fakat yine de size önerdiğimiz sürelerin aşılmaması laptopunuzun faydasına olacaktır. Diğer bir nokta ise şarj esnasında laptopunuzun fişini çekmeniz gereken bir durum söz konusu olursa bataryanızın en az % 50 oranında şarj olduğundan emin olun.

Laptopun Şarj Portuna Sürekli Tak Çıkar Yapmak Cihaza Zarar Verir Mi?

Kullanım esnasında şarj ihtiyacı duyduğundan kullanıcılar istemeselerde yoğun şekilde cihazın şarj portuna tak çıkar yaparlar. Sık sık tekrarlanan bu durum karşısında laptop kullanıcılarının aklında ‘‘sürekli tak çıkar yapmak, laptopun pil ömründe ne gibi bir değişikliğine neden olur?’’ sorusu takılmaktadır. Öncelikle kullanıcıların bilmesi gereken; bu tarz bir durumun laptoplara zarar verebilme ihtimalinin söz konusu olduğudur. Sürekli tak çıkar şeklinde portu bir uygulamaya maruz bırakırsanız şarjın gerçekleşmesi için gereken temas yüzeyleri aşınabilir ya da giderek gevşeklik gösterebilir. Yaşanacak böyle bir durum laptoplar için problem oluşturacak sonuçlarla kullanıcıları karşı karşıya bırakabilir.

Laptopların üzerinde yer alan portun içerisinde bulunan pimler kırılabilir veya kırılmasa dahi bir büküleme ya da eğilme gerçekleşebilir. Bu tarz bir sorunda ise laptoplar şarj sorunu yaşayabilir ya da laptopun portu kullanılmaz duruma dönüşebilir. Diğer bir dikkat edilmesi gereken durum ise laptop şarj portuna takılı iken laptopun sürekli olarak hareket halinde kullanılması portun zarar almasına da neden olabilir. Sizlere tavsiyemiz laptoplarınız şarj olurken onları sabit bir alanda bırakmanız.

Oyun Oynarken Laptopu Prize Takmak Pilleri Korur Mu?

Oyun esnasında laptopu şarja takmak oyuncular için neredeyse bir mecburiyete dönüşmüş durumda. Laptopların üzerlerinde bulunan bataryalar aracılığı ile kablo prize bağlanmadan da çalışabilir. Laptopların kablosuz ile de çalışmalarına olanak sağlayan bu piller zamanla kullanım ömürlerini doldururlar. Laptopları prize takılı şekilde kullanmak pil ömürlerini olumsuz yönde etkileyebilir fakat laptopların pillerinin ömrünü doğru kullanım ile uzatmakta mümkün.

Laptopların pil ömürleri kullanım sıklığına ve çalışma yoğunluğuna göre değişiklikler gösterir. Doğru kulanım ile pil ömürleri belli oralarda uzatılabilir ama çok fazla uzatılabileceği aklınıza gelmesin. Çünkü oyun oynamak gibi yüksek işlemci performansı gerektiren aktiviteler çok daha fazla enerji kullandığı için pillerin süratli şekilde bitmelerine sebep olur ve böylece ömürlerini etkiler. Oyun oynarken laptopları prizde takılı bırakmak pillerin ömürlerinin kısalmasına neden olabilir.

Günümüz teknolojileriyle donatılan laptoplar üstün şarj teknolojilerine sahiptirler. Laptoplarda bulunan bu teknoloji sayesinde pillerin şarjı tamamlandığında şarj işlemi otomatik olarak sonlandırılır. Böylece pillerde elektrik akımın dolaşmasına müsaade etmez. En doğru tedbir için laptopların güç yönetimi ayarlarını en verimli şekilde kurgulamanız gerekir.

Fişe Takılı Olarak Laptop Kullanmak Pile Zarar Verir Mi?

Laptop kullanıcılarının bilmesi gereken laptopların prize takılı şekilde kullanımı cihaza herhangi bir zarar vermeyecek oluşudur. Laptoplarda pil %100 şarj kapasitesine ulaştığında kablo prize takılı ise bir sorun oluşturmaz, bu durum sizi endişelendirmemelidir. Mantık şu şekilde işlemektedir; prizden gelen akım kablo sayesinde bataryaya yani laptopun piline ulaşır. Böylece pil dolmaya başlar. Pil ise %100 şarja ulaştığında kendi akımına sahip olacaktır. Daha sonra ise laptoplarda akım ölçmeye yarayan çipler sayesinde durumu hemen analiz eder ve prizden gelen akımı keserek laptopun şarj olmasını durdurur. Bu durum bilgisayarınızda bir sorun oluşturmaz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta ise size bahsettiğimiz çip bozuksa bazı sıkıntılara yol açabilir ve tamirinin yapılması gerekir. Size tavsiyemiz ise laptopunuzu kullanmadığınız durumlarda şarjdan çıkarmanız ve böylece daha uzun bir kullanım ömrü elde etmenizdir.

Aklınızda tutmanız gereken önemli nokta ise laptopunuzun bataryası tam doluluğa ulaştığında bataryanın şarj edilmeyeceğidir. Aynı zamanda bataryanın yeniden şarj edilmesi için bataryanın tamamen bitmesinin de beklenmesine lüzum yoktur. Pil kullanımı hakkında üretici firmaların kullanım kılavuzlarında tavsiye ettiği değerler vardır. Bu değerler ise bataryanız %20 oranına düşmeden şarj etmeye başlamanız ve bataryanız %80 şarj oranına ulaştığında şarjı sonlandırmanızdır. Bu oranlar ile kullanım gerçekleştirmeniz durumunda batarya ömrünüzü uzatacak ve doğru kullanımı gerçekleştirmiş olacaksınız. Dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise bataryanızın tam olarak bitmesine yani %0 seviyesine ulaşmasına izin vermeden dolumunu yapın.

Yüksek performans gerektiren uygulamalar ve oyunlar laptopta çalıştırıldığında sistem performansı düşürmeye başlar ve böylece FPS değeri alınamaz. Fakat laptop prize takılı durumda ise böyle bir durum söz konusu olmayacaktır. Laptopun bataryası şarjda değilse işletim sisteminin performans arttırmak için kullandığı maksimum enerji ile batarya normal süreden çok daha kısa zamanda bitecektir. Size anlattıklarımızın ışığında değerlendirecek olursak laptop şarjdayken oyun oynamak herhangi bir zarara sebebiyet vermeyecektir. Laptopu prize takılı şekilde kullanmak son derece güvenli ve faydalı bir harekettir.

Laptop ile oyun oynamayı düşünüyorsanız laptop şarja takılı değilken iyi bir performans sergileyemeyeceğinin farkında olmalısınız. Bilmeniz gereken diğer bir durum ise laptop ile oyun oynarken cihazınız prize takılı değil ise maalesef bataryanızın ömrü kısalıyordur.

Laptopunuz ile prize takılı şekilde oyun oynamanızın bataryanıza herhangi bir zararı yoktur. Bu teknolojik ürünlerde bu durumu algılayacak yeniliklerle donatılmışlardır. Batarya %100 doluluğa ulaştığında şarj akışı otomatik olarak kesilecek ve bataryanız için maksimum güvenlik sağlanacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir