WPD ile Windows Gizliliğini Artırın!
0

Birçoğumuz, bilgisayarımıza bir yazılım yüklerken sayfalarca önümüze sunulan gizlilik ve kullanım anlaşmalarını hiç dikkate almayız, çogunlukla yabancı dilde yazılan ve oldukça uzun olan bu  sözleşmelerle ugraşmak sıkıcı, zor ve zaman alıcıdır. Next, next diye butonlara basıp ilerleyerek yazılımı kurarız. Fakat işin diğer tarafında, bu sözleşmelerle istemeden birçok şeye onay vermiş oluruz, öyle ki bu yazılımlar telefonumuzdaki rehberlerimizi, fotoğraf ve videoları, bilgisayarımızdaki dosyaları alabilir, mikrofonumuzu dinleyebilir vb. gibi gizlilik sorunlarına yol açabilir. Üstelik, o uzun sözleşmelerle buna yasal zamin hazırlarlar ve bizlere kabul ettirirler.

 

 

Bu yazımızda Microsoft Windows tabanlı işletim sistemleri için bir takım gizlilik ihlallerinin önüne geçip, yazılımların hakkımızda bilgi toplamasını, basit bir araç vasıtasıyla engelleyeceğiz. Kullanacağımız yazılım wpd isimli ücretsiz bir yazılımdır. Yazılım, geliştiricinin resmi sitesinden kolaylıkla indirilebiliyor. Bu bağlantıya tıklayıp siteye ulaşabilirsiniz: wpd.app Sitenin anasayfasında bulunan download butonuna tıklayıp yazılımı bilgisayarımıza indiriyoruz, sıkıştırılmış dosyayı masaüstü veya dilediğiniz bir alana çıkarıyor ve wpd isimli yazılımı çalıştırıyoruz. Yazılımın türkçe dil desteği bulunmakta.

Yazılım iki kısımdan oluşuyor, Gizlilik ve Engelleyici. Önce gizlilik sayfasını açalım, sayfa aşagıdaki gibi görünüyor;

 

Bu alanda, açık olan kısımlar bilgisayarımızdan telemetri veya deneyim geliştirme programı adı altında bilgi topluyor. Yazılım geliştiriciler birçok defa, bu bilgilerin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanıldığını söylesede, son zamanlarda gizlilik ihlalleri ile ilgili çıkan haberler bunun hiçte öyle olmadığını gösteriyor. Günümüz dünyasında gizliliğin çok önemli olduğunu bu haberlerle tekrar tekrar anlıyoruz.

Bu sayfada açık olan yani mavi işaretlenmiş alanların tamamını kapatıyoruz.

Gizlilik ayarlarımızı tamamladığımızda sayfa şu şekilde görünecek;

 

Bu arada tam bir ekran görüntüsü alamıyorum, bu sayfanın scheduler diye davam eden alt kısmındaki seçenekleride kapatacağız, bunu unutmayalım.

Şu kısımda dikkatli olmalıyız;

 

Gelişmiş yazan kısım da onedrive, windows defender, windows update ayarları bulunmakta. ben onedrive kullanmadığımdan bu seçeneği kapattım, fakat diğer seçenekleri kapatmadım, güncellemeleri devre dışı bırakmak bilgisayarınızı risk altında bırakır. Bu nedenle bu seçeneklerin açık kalmasını tavsiye ederiz.

Şimdi programımızın diğer kısmına geçelim. Engelleyici kısmı, veri toplayan sunucu ip adreslerini engellememizi sağlıyor.

 

Ayarları yukarıdaki gibi yapabilirsiniz, ilk seçenek windowsun bilgi toplayan ip adreslerini engelliyor, diğer seçenek windowsla birlikte gelen diğer uygulamalar için ip adresi engellemesi yapıyor, orada yazan uygulamaları kullanıyorsanız ikinci seçeneği seçmek, kullandığınız uygulamanın çalışmamasına neden olabilir ben skype, onedrive gibi uygulamaları kullanmadığımdan bu seçeneği işaretledim, fakat güncelleme seçeneğini yukarıda belirttiğim nedenlerle engellemiyorum.

Bu yazılı sayesinde, windows işletim sisteminde telemetri verilerini engelleyip, kişisel gizliliğimizi bir nebze olsada windows tarafında koruyabildik, bu sayede müşteri deneyimi geliştirme programlarını devredışı bıraktık.

Program her açıldığında otomatik olarak kendini güncelleyecek ve yeni gizlilik ihlali varsa görüp kapatabileceksiniz bu nedenle belirli aralıklarla, özellikle güncellemelerden sonra çalıştırıp kontrol etmenizde fayda var. Olur da tüm ayarları eski haline getirmek isterseniz yapmanız gereken tek şey uygulamanın en altında yer alan “varsayılan” butonuna basmaktır. Bu buton tüm ayarları sıfırlayıp ilk haline getirecektir.

Güvenli günler…

 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir