1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Oyun Deneyiminizi Artıracak En İyi Gaming Laptop Modelleri (2023)

Oyun Deneyiminizi Artıracak En İyi Gaming Laptop Modelleri (2023)
0

Dizüstü bilgisayar satın alırken genellikle ihtiyaç duyulmayan özelliklerde pahalı bilgisayarlar tercih edilir, ancak oyun sistemleri söz konusu olduğunda böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü bilgisayar oyunları her zaman yüksek teknik özelliklere ve verimliliğe ihtiyaç duyar. Peki ama uygun fiyatla en iyi oyun bilgisayarı nasıl bulunur? Hangi özellikler yüksek tutulmalı? Fiyatı düşürmek için hangi özelliklerden feragat edilebilir? Endişelenmeyin, en iyi oyun deneyimi için tercih edebileceğiniz laptop modellerini ve dikkat edilmesi gereken detayları içeriğimizde derledik. En iyi gaming laptop modelleri ve satın alma ipuçları için okumaya devam edin…

Oyuncular için ilgi çekici bir başka içerik: Bilgisayar Arka Plan Sesini Kaydetmek

Gaming Laptop Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oyun bilgisayarı satın alırken dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar var. Teknik özelliklere bakmadan önce taşınılabilirlik durumunda bakmalısınız. Oyun için bir masaüstü bilgisayar toplamak yerine dizüstü model tercih ediyorsanız muhtemelen bilgisayarınızı gittiğiniz yerlere taşıyacaksınız. Bu yüzden bilgisayarın ağırlığı ve boyutu oldukça önemli. Oyuncular genellikle 17 inç üstü bilgisayarlar tercih eder ancak bu boyutta bir ürün taşımanızı zorlaştırabilir. Bu noktada seçim tamamen size kalıyor. Gaming laptop kullanmanın harici bir soğutucu kullanmayı da gerektirdiğini unutmayın. Bilgisayarı genelde sabit bir yerde kullanacaksanız ve nadiren farklı yerlere taşıyacaksanız 17 inç boyutunda ve ortalama 2.5 kg ağırlığında bir gaming laptop tercih edebilirsiniz. Sürekli farklı alanlara taşıma durumunuz varsa da 15.4 ya da 15.6 inç ekran büyüklüğüne sahip ortalama 1.8 kg ağırlığında bir cihaz sizin için daha iyi bir çözüm olacaktır.

Laptop donanım

Ekran boyutu ve ağırlık konusunda kararınızı verdiyseniz teknik özellikleri incelemeye başlayalım. Yüksek performans için bellek, depolama ve grafik kartı özellikleri oldukça önemli. Uzun vadeli kullanım için bütçeniz doğrultusunda RAM belleği olabildiğince yüksek seçmelisiniz. Örneğin 8 GB RAM bellek ve 1 TB depolama alanına sahip bir cihaz almak yerine 16 GB RAM ve 512 GB disk alanına sahip bir cihazı satın almak daha yüksek performans almanızı sağlayacaktır. Ayrıca ilerleyen süreçte RAM takviyesi yapabilmeniz adına ikinci bir RAM bellek slotuna sahip modelleri tercih etmeniz faydalı olacaktır. Depolama alanı olarak yüksek okuma ve yazma hızına sahip SSD bellekler tercih etmelisiniz.

Oyun severler genellikle RAM, işlemci, depolama seçimlerini doğru yapsa da oyun için ekran kartı özellikleri nasıl olmalı çok önemsemezler. Fakat ekran kartı seçimi bu işin püf noktası ve sürekli yeni modelleri çıkan bir donanım türü olduğu için takip etmek zor olabilir. İçinde bulunduğumuz 2023 yılında en iyi performans veren ekran kartı modeli Nvidia markasına ait RTX 4060 modeli. YouTube üzerinden farklı modellerin Geekbench testlerini izleyerek sizin ihtiyaçlarınıza hitap eden grafik kartını bulabilirsiniz. Oyuncu laptopu alırken ekran kartı seçimi araştırma gerektiren bir durum ve en çok bu konuda bilgi toplamanızı öneririz. En iyi gaming laptop modelleri listemizde sizi uğraştırmayacak, en iyi 5 modeli sizin için hazırladık. Bu listemizden yardım alabilirsiniz.

2023’te Satın Alınabilecek En İyi Gaming Laptop Modelleri

ModelTeknik özellikler ve kısa tanıtım
Asus TUF A15Dengeli ve bütçe dostu bir oyun dizüstü bilgisayarı. Ryzen 7 6000 serisi işlemci ve GeForce RTX 3050Ti grafik kartı ile donatılmıştır.
Dell G15 Ryzen EditionEn kaliteli gaming dizüstü bilgisayarı arasında. Ryzen 5 5600H işlemci ve GeForce RTX 3050 GPU ile donatılmış olan Dell G15 Ryzen Edition, paranızın karşılığını en iyi şekilde veren bir seçenektir.
MSI Sword

 

Uygun fiyatlı, Intel tabanlı bir oyun dizüstü bilgisayarı. MSI Sword da  Intel Core i5 veya i7 işlemci seçeneklerini tercih edebilirsiniz.
Acer Nitro 5Başlangıç seviyesi için bir gaming laptop modeli. Düşük fiyatı ve mütevazı bileşenleri, PC oyunlarına yeni başlayanlar veya kendi oyun dizüstü bilgisayarını isteyen çocuklar ve gençler için iyi bir seçim olacaktır.
HP OmenUygun fiyatlı ve tamamen özelleştirilebilir bir oyuncu bilgisayarı modeli. Bütçenize göre özelliklerini seçebilir ve sonrasında ihtiyaç duyduğunuzda özelliklerini yükseltebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir