1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Telefonla Ürün Çekimi Nasıl Yapılır?

Telefonla Ürün Çekimi Nasıl Yapılır?
0

Stüdyonuzdan telefonla ürün çekimi nasıl yapılır? kolayca ürün çekimleri yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken basit yollar bulunuyor. Böylece çekimlerinizi daha pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Pek çok profesyonel fotoğrafçılar tarafından bu yöntem tercih ediliyor. Yöntemle birlikte zamandan da tasarruf elde edersiniz. Bunun için akıllı telefonunuzun kamerasını açmanız yeterlidir. Cihazınızdan zoom yaparak da ürün çekimi yapabilirsiniz.

Kaliteli Bir Telefon Seçin

Çekimlerinizin kaliteli sonuçlar vermesi gerekir. Bu yönde telefonunuzun da kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Cihazınızın son model yani yüksek teknolojiye sahip olmasına, kamerasının yüksek piksel çözünürlüğe sahip olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Cep telefonuyla ürün çekimi yapmak istediğinizde ürünü doğru bir şekilde yerleştirmelisiniz. Softbox ya da ürün çekim masanızı doğru bir şekilde konumlandırın.

Arka Planı İyi Ayarlayın

Telefonunuzdan ürün çekimi yapmada cihazınızın arka planını iyi düzeyde ayarlamanız gerekir. Bu cihazlar üzerinden ürün çekimleri yaparken DSLR fotoğraf makinelerinde olduğu gibi özgür bir şekilde hareket edemezsiniz.

Bu sebeple tüm çekimlerinizi arka planda kusursuz bir şekilde tamamlamanız önemlidir. Ürünle ilgili karmaşık içeriklerden kaçınmalısınız. Farklı arka planlar da deneyebilirsiniz. Örnek olarak kamp malzemelerini bir orman manzarası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Işıklarınızı Doğru Bir Biçimde Konumlandırın

Akıllı telefonunuzdan ürün çekiminde ışıklarınızı doğru bir biçimde konumlandırabilirsiniz. Bu cihazlar üzerinden ürün çekimleri zor olabilir. Bu nedenle teknik bilgiler üzerinden işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu bakımdan cihazınızın arka planının beyaz renk tonlu olmasına dikkat edebilirsiniz. Ürünü aydınlatırken 2 ışık kaynağını 45 derecelik açıyla konumlandırabilirsiniz. Tek bir ışığa sahip olmanız durumunda ise yine 45 derecelik açı üzerinden ışığı sunarak reflektör kullanabilirsiniz.

Cihazınızdan Yüksek Çözünürlük Tercih Edin

Akıllı telefondan yüksek çözünürlük olması çekimlerinizi profesyonel anlamda gerçekleştirmenizi sağlar. Bu nedenle cihazınızda bu özelliğin olmasına dikkat edin. Bu özellik DSLR fotoğraf makinelerinde yer alır.

Fakat akıllı telefonlarda bu özellik daha kalitesiz olabiliyor. Bu nedenle seçmiş olduğunuz telefonda çözünürlüğün yüksek düzeyde olması sizleri mutlu edecektir. Telefonunuzda Raw formatınız yer alması durumunda bunu tercih edebilirsiniz. Bu format üzerinden ürün resimlerinizi daha kolay bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Zoom Özelliği Kullanmayın

Telefonunuzdan zoom yapma özelliğinden uzak durmalısınız. Fotoğraf makinenizden bu özelliği kullanabilirsiniz. Fakat telefonunuzdan zoom yaptığınızda ürün çekim kalitesinde azalmaya neden olabilirsiniz. Zoom özelliği çekimlerin bulanık çıkmasına neden olabilir. Bu sebeple bu eylem yerine resimlerinizi normal uzaklıktan çekebilirsiniz.

Tripod Kullanın

Kaliteli akıllı telefonlarda tripod özelliği yer alır. Bu özelliği de doğrudan ürün çekimlerinde kullanabilirsiniz. Bu özellik çekimler sırasında elinizin titrememesini sağlar. Bu bakımdan da ürün resimlerinizin hatalı bir şekilde çıkmaması açısından mutlaka çekimlerinizde tripod kullanabilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Telefonunuzdan ürün fotoğrafları çekerken dikkatli olmalısınız.

1-Çekimlerinizde telefonunuzun sabit olabileceği alan tercih edin.

2-Profesyonel stüdyo üzerinden bu işlemi yapın.

3-Telefonunuzun kaliteli olmasına dikkat edin.

4-Zoom yapma özelliğini kapatın.

Telefonunuzu iyi düzeyde ayarlayın.

Bu ayrıntılara dikkat ettikten sonra ürün çekimi yapabilirsiniz. Akıllı telefonunuzdan ürün çekimlerinizi dakikalar içerisinde tamamlayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir