1. Anasayfa
 2. İnternet

Instagram Güvende Tutma İpuçları: Hesabınızı Koruyun

Instagram Güvende Tutma İpuçları: Hesabınızı Koruyun
0

İnstagram; milyonlarca kişinin her gün ücretsiz olarak resim ve video paylaştığı bir sosyal ağdır. Burada insanlar günlük hayatlarından ya da işlerinden bir çok anı paylaşmaktadır.Hatta instagram öyle bir hale gelmiştir ki e-ticaret ile uğraşan işletmeler de buralarda satış yapmaktadır.

Bu kadar çok kişinin kullandığı sosyal medya platformu olan instagram da tabi ki de güvenlik önlemleri almanız sizin ve sizi takip edenlerin yararına olacaktır. Alışveriş yaparken girdiğiniz banka bilgilerinizi tek tuşla çalabilecek hackerların ağına düşmemek için ise hesabınızın güvenlik önlemlerini arttırmalısınız.

İnstagram Hesabımı Nasıl Daha Güvenli Hale Getiririm?

İnstagram hesabı açmak ücretsizdir. Hesap açarken ihtiyacınız olan internete bağlanan bir cihaz ve mail adresinizdir. İnstagram hesabınızı açtınız ve güvenli hale getirmek istiyorsunuz. İşte yapmanız gerekenler;

 • İki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmak
 • Güçlü bir şifre belirlemek
 • Üçüncü parti uygulamalarını kullanmamak
 • E-posta güvenliğini arttırmak
 • Giriş hareketlerini kontrol etmek

Genel anlamda bu adımlara dikkat ettiğiniz takdirde instagram hesabınız kolay kolay hackerlara açık hale gelmez.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Aktif Edilir?

Artık birçok sosyal medya platformlarında olan iki faktörlü kimlik doğrulama uygulaması instagramda da mevcuttur.

Bu özellik sayesinde hesabınızın şifresini ele geçirseler bile direk olarak hesabınızı çalamazlar. Bu özelliği aktif ettiğiniz zaman onaylı cihazınıza, telefon numaranıza ek olarak bir onay kodu gönderilir ya da sizden hesabınız için belirlenen güvenlik kodlarından birini girmeniz istenir.

İki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirmek için;

 • Hesabınıza giriş yapın.
 • Profil sayfanıza giriş yaparak sağ üst köşede bulunan ızgara simgesine dokunun ve ardından “ayarlar” yazısına tıklayın.
 • Ayarlar menüsünde bulunan “güvenlik” seçeneği seçin.
 • Güvenlik seçeneğine girdikten sonra “iki faktörlü kimlik doğrulaması” seçeneği karşınıza çıkacaktır.
 • Başla yazısına tıklayarak istenilen adımları yaparak kurulumunuzu tamamlayın.
 • Bu adımları tamamlarken karşınıza iki seçenek çıkacaktır.
 • Giriş kodları; üçüncü taraf kimlik doğrulamasıdır. Kimlik doğrulama uygulaması tarafından giriş kodları gönderilir. Hesabınıza erişimi kaybettiğiniz de bu kodlardan birini girerek tekrar hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz.
 • Sms Kodu; cep telefonunuza gönderilen kısa mesajdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta girdiğiniz telefon numarasının güncel ve ulaşılabilir olmasıdır.

Size en uygun yöntemi seçerek hesap güvenliğinizi bu şekilde arttırabilirsiniz.

E-posta Güvenirliğini Arttırmak Neden Önemli?

İnstagram hesabınıza giriş yaparken kullandığınız e-postanızın da güvenlik ayarlarını yapmış olmanız gerekir. Çünkü e-posta adresinize erişim sağlayan biri tüm hesaplarınıza erişmiş demektir.

Tıpkı instagram hesabında olduğu gibi e-posta hesabınız içinde iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirebilirsiniz. Bu sayede seçtiğiniz yönteme göre tarafınıza sms kodu ya da güvenlik kodları gönderilecektir. Ve hesabınıza birisi giriş yapmaya çalıştığında bu kodlar istenecektir.

İnstagram Hesap Güvenliği Neden Önemli?

İnstagram kullanıcıları sadece resim ve video paylaşmakla kalmıyor aynı zamanda kişisel ve özel bilgilerini de rahatça paylaşıyor. Belki mesajlar kutusunda en yakınlarıyla en özel resimlerini de gönderiyorlar. Aynı zamanda birçok butik sayfasından da kart bilgilerini paylaşarak alışveriş yapabiliyorlar.

Durum böyle olunca siber saldırılara maruz kalmakta kaçınılmaz oluyor. Özel fotoğraflarınızı ele geçirerek sizlere şantaj yapabiliyor ve para talep edebiliyorlar. Ya da kredi kartı bilgilerinize ulaşarak dolandırabiliyorlar.

Profil resmi sahte olan ve hiç takipçi olmayan hesaplar üzerinden sizlere mesaj yoluyla linkler gönderiliyor.

Bu linklere tıkladığınızda açılan sayfa üzerinden hesap bilgileriniz sızdırılıyor. Hatta artık hesap güvenliğini yeteri kadar önemsemeyen kullanıcılarda hesapları ele geçirerek arkadaş listesindeki en çok konuştukları kişilere bu linkleri gönderiyorlar. Ve arkadaşlarınız link sizden geldi sandığı için rahatça bu linke tıklayabiliyor.

Tüm bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için hesap güvenliğinizi en yüksek düzeyde tutmanız iyi olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir