1. Anasayfa
 2. İnternet

TikTok Canlı Yayın Nasıl Yapılır: Adım Adım Rehber

TikTok Canlı Yayın Nasıl Yapılır: Adım Adım Rehber
0

Milyarlarca kullanıcıya sahip olan ve adını son günlerde sıkça duyduğumuz sosyal medya platformu olan tiktok her geçen gün daha fazla kullanıcıya erişiyor. İşletmeler, markalar ve diğer sosyal medya fenomenleri her geçen gün tiktokta hesap açarak içerik üretiyor.

Tiktok sadece video paylaşım platformu olarak kalmıyor aynı zamanda canlı yayınlar açarak takipçilerinize ve potansiyel hedef kitlenize de daha hızlı ulaşmanıza olanak sağlıyor. Üstelik Tiktok canlı yayın üzerinden gelir elde etmenizi de mümkün kılıyor.

Tiktok Canlı Yayın Nasıl Açılır? Adımları Nelerdir?

Kısa süre içinde tüm dünyada popüler hala gelen sosyal medya platformu tiktok, kullanıcılarına birçok özellik sunuyor. Bu özelliklerden birisi de kullanıcıların sıkça tercih ettiği canlı yayın açmak oluyor.

Peki, bu özelliği nasıl kullanabilirsiniz, neler yapmanız gerekiyor? Tiktok canlı yayın açmak için;

 • Tiktok uygulamasını indirin ve açın.
 • Hesabınıza giriş yapın.
 • Ana ekranda yer alan “+” simgesine tıklayın.
 • Video, hikâye ve canlı yayın olarak çıkan seçeneklerden “canlı yayın” seçeneğine tıklayın.
 • Mikrofon ve kamera seçeneklerine izin verin.
 • Canlı yayınınızda izleyicilere gösterilmek üzere bir resim ve konu belirleyin.
 • Ve son olarak “canlı yayını başlat” seçeneğine tıklayın.

Yukarıdaki adımları izlediğinizde canlı yayını başlatmış olacaksınız. Canlı yayın sırasında takipçileriniz ve sizi izleyenlerin size hediye göndermesi tiktok canlı yayın ile mümkün hale geliyor. Bu özellik sayesinde sizde gelir elde edebiliyorsunuz. Tiktok üzerinden size izleyicilerinizin hediye gönderebilmesi için ise en az 18 yaş ve üzerinde olmaları gerekiyor.

Tiktok canlı yayın sırasında izleyicilerin yorumlarını, beğenmelerini ve canlı yayınınızı paylaşma durumlarını görebiliyorsunuz. Ayarlardan istemediğiniz yorumları filtreleyebiliyor ve bir moderatör belirleyerek bunları kontrol etmesini de sağlayabiliyorsunuz.

Tiktok Canlı Yayın Açmak İçin Şartlar Nelerdir?

Tiktok üzerinde canlı yayın açmak için belirlenen bazı şartlar vardır. Bu şartları sağladığınız takdirde ücretsiz bir şekilde internet bağlantınız ve telefonunuzu kullanarak canlı yayın yapabilirsiniz.

Tiktok canlı yayın açmak için gereken şartlar;

 • 1000 takipçiye sahip olmak,
 • 16 yaş ve üzerinde olmak.

Eğer hesabınız bu şartları sağlayamıyor ise canlı yayın açma özelliğiniz hesabınızda aktif olmuyor. Bu şartları sağladığınız takdirde canlı yayın açabilir ve hem hedef kitlenize hem takipçilerine ulaşabilirsiniz.

Tiktok Canlı Yayın Yasağı Nedir?

Tiktok uygulamasında canlı yayın açmak oldukça kolay bir işlemdir. Tiktok’un sizden istediği kriterleri sağladığınız takdirde canlı yayın açabilirsiniz. Fakat canlı yayın esnasında dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Eğer bunlara dikkat etmez iseniz canlı yayın yasağı ile karşıla bilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli kural ise topluluk kurallarını ihlal etmemiş olmaktır. Bu kurallar tiktok uygulamasında kullanıcılara detaylı olarak sunulmaktadır. Topluluk kurallarını ihlal ettiğiniz tespit edildiği anda tiktok tarafından canlı yayın yapma yasağı hesabınıza uygulanır. Bir diğer tiktok canlı yayın yasağı alma durumu ise bir kullanıcının canlı yayınızı şikâyet etmesi sonucu gerçekleşir.

Haksız yere ya da yanlış anlaşılma yüzünden canlı yayın yapma yasağı aldığınızı düşünüyorsanız bunu tiktok yetkililerine bildirebilirsiniz. Ayarlar seçeneğine ardından bir problemi rapor et diyerek durumu belirtebilirsiniz.

Tiktok Canlı Yayın Yasağı Geçici Midir?

Tiktok canlı yayın yaparken topluluk kurallarını ihlal ettiğiniz için ya da bir başka kullanıcı canlı yayınızı şikâyet ettiği için yayın yasağı alabilirsiniz. Bu durumda tiktok hesabınıza iki şekilde canlı yayın yasağı uygulayacaktır.

 • Süreli olarak
 • Süresiz olarak

Her iki durumda da durumu tiktoka bildirerek itirazda bulunabilirsiniz. Ama bu her zaman hesabınızdaki engelin kalkacağı anlamına gelmez.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir