1. Anasayfa
  2. İnternet

Vodafone RedBox Alınır Mı? Altyapısız İnternet Tecrübelerim

Vodafone RedBox Alınır Mı? Altyapısız İnternet Tecrübelerim
1

Yakın zamanda bir arkadaşımın evine internet bağlatmamız gerekti, uzaktan eğitim nedeniyle çocukların internete ihtiyaçları var ve eba, zoom vb. üzerinden eğitim alan çocuklara telefon interneti yeterli olmuyor. Fakat yaşadıkları bina yeni olduğundan telefon altyapısı yok. Bu sorun birçoğumuzun başına geliyor, şehrin merkezinde bile yaşasak internet altyapımız olmayabiliyor veya bu altyapı santrale uzak olduğundan verimsiz olabiliyor. Bu nedenlerle altyapı gerektirmeyen, mobil şebekeler üzerinden 4.5g bağlantı ile hizmet veren telefon operatörlerinin sundukları internet paketlerine yöneldik, birçok paketi inceledik. Öncelikli sorun çok pahalı olmalarıydı. Turkcell, altyapı olarak yaygın olduğundan oldukça kaliteli hizmet sunsa da fiyatı bütçemizi aşıyordu. Vodafone’a yöneldik, operatörler içinde en uygun fiyatı veren firmaydı. Altyapı yeterli olur mu? Kesinti, sorun yaşar mıyız şeklinde endişelerimiz vardı. Fakat başvuruyu yaptık.

 

Başvuru Sayfası

Bu sayfada başvur butonuna basıp, birkaç bilgi girmek başvuru için yeterli, ardından gün içinde aranıp onay alınıyor ve size randevu veriliyor. Randevu günü ve saatinde bir çalışan evinize gelip cihazı 10 dk içinde kurup gidiyor, sürecin basit ve kısa sürede gerçekleşmesi kullanıcı için olumlu bir adım. Kurulum için ek ücret ödenmiyor, modem firma tarafından karşılanıyor ve fiyata dahil.

Kullandığımız süre boyunca internet konusunda hiç sorun yaşanmadı. Hız 4.5g çeken noktalarda 60mbps kadar çıkıyor, upload hızıda 5-6 mbps aralığında oldukça iyi durumda. Bağlantı stabil, kopma gibi sorunlar yaşamadık. Biz kotalı paket tercih ettik, 200 gb kotalı paketi aldık. Sınırsız paketi düşündük fakat sınırsız pakette bağlantı hızı 15mbps ile sınırlandırılmış ve 500gb adil kullanım kotası mevcuttu. Çocukların internet kullanımı aylık 200gb aşmayacaksa gereksiz yere yavaş bir internet tercih etmek ve fazla ücret ödemek bizim için anlamsız olurdu.

Firmanın sağladığı modem, huawei marka yeterli bir cihaz. Diğer firmalar modem ücretlerini oldukça kabartmışlar, vodafone cihaz fiyatını 456 TL olarak belirlemiş ve bu fiyat 24 aya bölünerek faturanıza eklenmiş, modemin ücreti paket fiyatına dahil, yani süpriz bir ek ödeme çıkmıyor.

Sözleşme 2 yıllık, diğer firmalardan geçenler için 500 liraya kadar taahhüt bozma cezalarını karşılıyorlar.

 

Aklınıza Takılabilecek Sorular

Kaliteli bir bağlantı alır mıyım?

Bu, evinizin lokasyonuyla ilgili. Siz çok kaliteli bir bağlantı alırken, başka birileri farklı noktalarda berbat bir bağlantıya sahip olabilir. Bunu önceden öğrenmek mümkün, eğer vodafone hattı olan bir yakınınız varsa veya kendinizde bu operatöre ait hat varsa evde internet hızınızı telefonunuzla ölçebilirsiniz. Redbox, telefonla aldığınız hızın altına düşmeyecektir, hatta üzerinde bir hızla bağlanacaktır.

Vodafone Kapsama Haritası

Ayrıca bu bağlantıdan yaşadığınız bölgedeki altyapı detaylarına bakabilirsiniz. 4.5g seçeneği varsa, hızınız iyi olacaktır.

 

Adresime Hizmet Vermiyorlar

Başvuru esnasında giriğiniz adres sorgulanıyor ve altyapı yetersiz ise başvurunuz kabul edilmiyor. Bu durumun sebebi bulunduğunuz noktada vodafone şebekesine uzak olmanız veya 4.5g gibi hızlı bağlantıların bölgenizde desteklenmemesidir. Bu durumda başka bir adres ile başvurmayı denemeyin, çünkü evinizde kötü bir bağlantıya sahip olacaksınız bu durum sizin için iyi olmayacaktır. Farklı firmalara yönelmenizde fayda var. Aşağıda diğer firmaları inceledğimiz bir yazımız mevcut:

En Uygun Altyapısız İnternet Seçenekleri

 

Farklı Adreslerde Kullanılabilir mi?

Şu an vodafone şebekesinin çektiği heryerde kullanılabiliyor fakat vodafone diğer adreslerde kullanım sırasında yaşayacağınız hız problemleri gibi sorunlar için garanti vermiyor çünkü başvuru esnasında adresinize göre size abonelik veriyorlar. Yine de şu an için büyük ölçüde sorunsuz kullanılabiliyor. Vodafone farklı adresler için ek 30 tl kullanım ücreti talep ediyor yakın zamanda farklı adreslerde kullanmak mümkün olmayabilir veya ücrete tabi olabilir.

 

Olumsuz Yanları:

İletişim kurmak zor, destek almak zor. Hizmet, yeni sunulmaya başladığından destek kısmını tam oturtamamışlar, kolay kolay birisine ulaşıp bilgi alamıyorsunuz. Fakat kısa bir sürede bu sorunun çözüleceğini umuyoruz.

 

Ek sorularınızı bize yorum yazarak ulaştırabilirsiniz. Aşağıdaki yazıda, diğer firmaların altyapısız internet hizmetleri hakkında bilgiler sunduk ilginizi çekebilir;

En Uygun Altyapısız İnternet Seçenekleri

Redbox kullanıcıları, kota takiplerini nasıl yapacaklarına dair faydalı bir yazı için aşağıdaki bağlantıya göz atabilirler;

Vodafone RedBox Kalan Kullanım ve Kota Takibi

 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Şu an turkcell superbox kullanıyorum .
    Kotan çok hızlı bir şekilde tükeniyor. Bu sorun yeni başladı bende istedikleri gibi kotamın harcama hızını ayarlıyorlar hissi uyandı. Onedenle redboca geçmeyi düşünüyorum. Redboxın kota tükeniş hızı nedir. Örneğin iki saatlik bir netflixte film izlememde ne kadar tüketim olur

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir