Kuruluşunuz Tarafından Yönetilir Sorunu
0

Merhaba, işletim sisteminizin ayarlarında, güncelleme seçeneklerinde, internet tarayıcınızda vb. yerlerde bu yazıyı görebilirsiniz. Bu durum bazı ayarları değiştirmenize izin vermez, bu ayarlar kilitlenmiştir ve sadece yöneticiniz tarafından değiştirilebileceği şeklinde uyarı görürsünüz. Ben bu yazıyla, yeni chromium tabanlı edge tarayıcısında karşılaştım. “Microsoft Edge Kuruluşunuz Tarafından Yönetilir” şeklinde bir uyarı çıkıyor ve ayarlar değiştirilemiyordu. Biraz araştırdığımda virüs vb durumlardan bahsedildiğini gördüm fakat bilgisayarıma virüs bulaşma ihtimali düşüktü.

İşin aslını sonradan farkettim;

 

Bazı yazılımlar ile işletim sisteminizde değişiklikler yapmışsanız bu uyarılarla karşılaşmanız oldukça yüksek ihtimal. Hangi yazılımlar bunlar; genel olarak windows üzerinde gizlilik vb ayarlar yapan yazılımlar. Örnek: O&O ShutUp10. Bu tarz antispy, gizlilik koruma, ince ayar yazılımları işletim sisteminde bazı gizlilik ayarlarını sizin lehinize değiştirip kilitliyor. İşte bu noktada “Kuruluşunuz Tarafından Yönetilir” uyarısı karşımıza çıkıyor. Bu yazılımlar ayarları devralıp kilitliyorlar, bu nedenle bu uyarıyla karşılaşıyoruz. O&O ShutUp10 gibi bir yazılım kullandıysanız bu uyarılarla kesinlikle karşılaşacaksınız.

 

Evet Ben Bu Tarz Bir Uygulama Kullandım Diyorsanız;

Bunun herhangi bir zararı yok, zaten ayarlar olması gerektiği gibi ayarlanıp kilitlenmiştir. Ama yine de bu uyarıyı görmek istemiyorum diyorsanız, kaldırmak oldukça kolay. Kuruluşunuz Tarafından Yönetilir yazısı tıklandığında, edge://management/ sayfası açılıyor bu sayfada, edge://policy/ şeklinde bir link verilmiş, bu policy (ilkeler) sayfası, hangi seçeneklerin devre dışı olduğunu gösteriyor.

 

Bu ayarlar içerisinden anahtar kelimeleri, O&O ShutUp10 uygulamasının arama kısmında aratıyoruz;

 

Örnek olarak ben, do not track seçeneğini arattım ve gördüğünüz gibi bu seçenek uygulama tarafından değiştirilmiş ve devralınmış. Zaten seçeneklerin edge tarayıcısı alt başlığında olduğunu görebilirsiniz. Uygulama üzerinden bu seçeneği devre dışı bıraktığımızda, ayar tarayıcıya devredilecektir. İlkeler sayfasında, tüm ayarlar için tek tek arama yapıp seçeneği disable edebilir veya doğrudan ilgili alt başlık altında tüm seçeneklere erişebilir, değişiklik yapabilirsiniz. İlkeler sayfasındaki tüm seçenekleri bulup disable duruma getirdiğinizde, Kuruluşunuz Tarafından Yönetilir uyarısı yok olacaktır ve bu ayarları tarayıcınız üzerinden değiştirebileceksiniz.

 

Hayır, Ben Bu Tarz Bir Uygulama Kullanmadım Diyorsanız;

Eğer bir kuruluşa bağlı bilgisayar kullanıyorsanız örneğin okul bilgisayarı, iş bilgisayarı vb. bu uyarıyı görmeniz normaldir. Hayır bu benim kişisel bilgisayarım, herhangi bir kuruluşa bağlı değil diyorsanız; bazı durumlarda virüsler bu soruna neden olabiliyor, bir anti virüs yazılımı ile tarama yapmanız faydalı olacaktır, ayrıca aşağıdaki çözüm birçok kişi için işe yaramış bir çözümdür;

Google chrome tarayıcı kullananlar; öncelikle Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açıp (arama kısmına regedit yazıyoruz) HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google bölümüne geliyoruz. Google bölümünün içindeki chrome klasörünü siliyoruz. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde bu uyarıdan büyük ihtimalle kurtulmuş olacaksınız.

Anlamadığınız, takıldığınız noktaları yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir