Telegram BOT Oluşturma
0

Telegram uygulaması kullanıcılara bot oluşturmaya izin veriyor, birçok amaçla kullanışlı botlar oluşturmak mümkün. PHP telegram api için bir bot oluşturmam gerekiyordu. Bot oluşturma adımlarını, buradan ilgilenen herkesle paylaşmak istedim. Gelin adım adım telegram botumuzu oluşturup, http api access token kodu ve Telegram ID numaramızı elde edelim.

Bir telegram hesabınızın olduğunu varsayarak devam ediyorum, eğer  bir hesabınız yoksa yeni bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Telegrama giriş yapıp, arama kısmında “botfather” şeklinde arama yapıyoruz. Çıkan sonuçlardan,  @BotFather isimli hesaba tıklayıp yeni bir sohbet başlatıyoruz.

 

Sohbet başlattığımızda, otomatik olarak tarafımızdan /start komutu gönderiliyor, eğer bu komut gönderilmediyse siz yazıp gönderin. Cevap olarak bir help menüsü gelecek. Burada tüm komutlar açıklanmış durumda. (botu silmek için /deletebot komutunu kullanabilirsiniz, menüdeki komutlarla botu özelleştirmek mümkün.)

 

/newbot seçeneğine tıklıyoruz veya bunu yazma alanına yazıp komutu gönderiyoruz. Bu komut yeni bir bot oluşturmamız için ilk adım.

 

 

Önce bizden bot için bir isim girmemizi istiyor, bu adımda herhangi bir isim verebilirsiniz. Bir sonraki adımda bot için bir kullanıcı adı oluşturmamız gerekiyor, seçeceğimiz kullanıcı adının sonu “bot” ile bitmeli. x_bot ya da xbot şeklinde yazımlara izin veriliyor. Uygun bir kullanıcı adı girelim. Bu adımda birçok ismin önceden alındığını göreceksiniz. Yeni bir kullanıcı adı bulmak, biraz zamanınızı alabilir. Kabul edilir bir ad girdiğinizde görselde gördüğünüz son mesajı alacaksınız. Bu mesajda api erişimi için erişim kodu yer almakta. Bir kenara not edelim.

 

Telegram ID Nasıl Öğrenilir?

Telegram ID’nizi oldukça kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz, yukarıdaki adımlara benziyor. Arama kısmında “@my_id_bot” şeklinde arama yapalım, çıkan sonuçlardan @my_id_bot olanına tıklayalım. Yanıltıcı hesaplara, yanlışlıkla tıklamamaya dikkat edelim, arama sonuçlarında birkaç sıra altta çıkıyor.

 

İlgili hesaba tıklayıp yeni sohbet başlatalım,

 

Sohbet başladığında otomatik olarak size id numaranızı gönderecektir. Eğer sohbet başlamazsa /start komutu ile başlatabilirsiniz.

Hepsi bu kadar, elde ettiğiniz token ve id bilgilerinizle botunuzu yapılandırabilirsiniz. Bu bilgilerin size özel olduğunu unutmayın, hesabınızın güvenliği açısından bu bilgileri açık olarak kimseyle paylaşmayın. Takıldığınız noktaları yorum yazarak sorabilirsiniz.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir