VPN için Alternatif “Güvenli DNS” ile Gizliliğinizi Koruyun
0

Gizliliğimizi korumak ve bazı engellemeleri aşmak, iş ağına bağlanmak gibi amaçlarla VPN kullanırız. Fakat VPN hizmetleri oldukça pahalı durumda. DNS sorgulamalarını https güvenli bağlantı protokolü üzerinden sağlayan yeni bir teknoloji, DNS sorgularını şifreleyerek, gizliliğimizi korumamıza büyük ölçüde yardımcı olur ve bir noktaya kadar VPN ile amaçlanan kullanımları ücretsiz olarak sağlayabilir. Bu yazımızda https üzerinden dns nasıl kullanılır? Ayarları nasıl yapılır? Anlatmaya çalışacağım.

Kullanacağımız yöntem DNS sorguları için şifreli iletişimini zorlayarak, araya giren sansürcüleri ve diğer davetsiz misafirleri engelleyen ve sorunsuz çalışan, ücretsiz bir yöntemdir. Bu iş için öncelikle bilgisayarımızda Ağ ve Paylaşım Merkezini açıyoruz.

 

Ağ ve Paylaşım Merkezi Nasıl Açılır?

Ekranımızın sağ alt köşesinde, ağ simgesi tıklandığında açılan pencerede Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni aç seçeneği seçilerek Ağ ve Paylaşım Merkezi açılabilir. Bunun dışında denetim masası üzerinden de bu seçeneklere ulaşmak mümkündür.

 

Açılan pencerede etkin ağlar kısmından bağlı olduğunuz ağ tıklanır;

 

Bu tıklama yapıldığında sizi aşağıdaki pencere karşılayacak;

 

ilk pencerede özellikler seçeneğini tıklıyoruz, açılacak ikinci pencereden, internet protokolü sürüm 4 yazan yere çift tıklıyoruz ve son pencere bizi karşılıyor. ayarlar resimde gördüğünüz şekilde değiştirilmeli. aşağıdaki dns sunucu adresini kullan seçeneği işaretlenip, ilk satıra 1.1.1.1 ip adresi girilip, ikinci satıra 8.8.8.8 ip adresi girilerek tamam butonuna basıp çıkıyoruz. Artık DNS adresimiz cloudflarenin sunmuş olduğu güvenli dns sorgulama sağlayan ip adresleri olarak değiştirilmiş oldu. Bu sayede üçüncü taraflar dns sorgusuna müdahale edemeyecek, gezinti yaptığımız sitelere olan trafik akışımız izlenemeyecek ve araya girip yasaklama yapan sistemleri aşmış olacağız. Artık girecğiniz internet sayfası https protokolü kullanıyorsa, yasaklama ve takiplere takılmadan rahatlıkla gezinti yapabileceksiniz. Bunun için http protokolü kullanmadan, https güvenli protokolü kullanılmalıdır. her defasında bunu elle girmemeniz için güzel ve ücretsiz bir tarayıcı eklentisi mevcut;

mozilla firefox kullanıcıları eklentiye bu adresten ulaşabilir: HTTPS Everywhere

google chrome kullanıcıları eklentiye bu adresten ulaşabilir: HTTPS Everywhere

Eklentiyi tarayıcımıza kuralım, ek bir ayar yapmayı gerektirmiyor.

Güncelleme:  Artık birçok modern tarayıcı bu hizmeti kendi bünyesinde barındırıyor. Örneğin firefox tarayıcılarda ağ ayarlarından bu hizmeti kolayca açabilirsiniz. Yine yukarıdaki eklentiye gerek kalmadan, https bağlantıları kurmayı zorlayan bir seçenek yakın zamanda firefox tarayıcıya eklenmiştir.

Artık internette özgürce gezinebilirsiniz. Takıldığınız noktaları yorum yazarak bize iletebilirsiniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir