1. Anasayfa
  2. Bilgi

LiteSpeed Cache V4 Sürümü Guest Moduyla Sitenizi Uçuracak

LiteSpeed Cache V4 Sürümü Guest Moduyla Sitenizi Uçuracak
0

WordPress tabanlı siteler için bir cache eklentisi olan LiteSpeed Cache’nin geliştiricileri, uzun süredir yeni bir sürüm üzerinde çalışıyorlar. Bu sürüm, LiteSpeed Cache V4 olarak adlandırıldı. Hatta yakın zamanda bir güncelleme daha alarak LiteSpeed Cache V4.1 olarak güncellendi. Bu yeni sürüm köklü değişiklikler ve sağlam yeniliklerle birlikte geliyor. Henüz wordpress sistemi üzerinde yayınlanmadığı için bir güncelleme olarak sitelere yansımadı, şu an sadece eklentinin ayarlar kısmından manuel olarak bu sürüme geçilebiliyor. Bu yeni sürümle beraber en hantal siteler bile PageSpeed gibi ölçüm sitelerinde 100 puan alıyor.

LiteSpeed Cache V4.1 Neler Sunuyor?

En belirgin özellik Guest (misafir) modu. Bu mod sitenizi ziyaret edecek olan botlara, sayfalarınızın en optimize hale getirilmiş sürümünü sunuyor. Bu sayede botlar sitede daha hızlı gezinebiliyorlar. Sadece botlar için değil, sitenizi ilk kez ziyaret eden kullanıcılar için de iyi bir deneyim sağlıyor. Bir diğer yeni önemli özellik ise UCSS (Unique CSS) yani benzersiz css. V4.1 ile sunulan benzersiz css özelliği ile artık css kodundaki gereksiz kısımlar kaldırılarak, sadece sayfanın ihtiyaç duyduğu parçalar ekleniyor. Bu sayede gereksiz css koduyla sayfanız şişirilmiyor, daha hızlı bir site ve daha iyi pagespeed puanları elde ediliyor.

 

LiteSpeed Cache eklentisinin bu yeni sürümünde daha birçok yeni geliştirme ve hata gidermeleri sunuluyor. Sürümle ilgili diğer detayları, geliştirici sayfasından inceleyebilirsiniz;

v4.1 is ready

Bu sürüm ile pagespeed skorlarımı tüm optimizasyonları açarak, test sırasında masaüstü için 100 mobil için 99’a çıkarmayı başardım. Üstelik oldukça hantal bir tema kullanıyordum. İlk ön testlerde eklenti beni fazlasıyla mutlu etti. Olağanüstü bir performans sağlıyor. Fakat şu anda sitemde kurulu değil. Tam geçiş için beta testlerin tamamlanmasını bekliyorum. Muhtemelen yeni sürümün herkes için yayınlanması bir aydan kısa bir süre içerisinde gerçekleşecek. Eğer bu yeni sürümü denemek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

LiteSpeed Cache V4.1 Nasıl Kurulur?

Öncelikle mutlaka yedek almalısınız. Halihazırda eklentinin v3.6.4 sürümünden daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, güncelleme yaparak bu son kararlı sürüme geçmelisiniz aksi halde kurulum esnasında sorunlarla karşılaşacaksınız. Bu iki adım için hazırsanız yükseltme işlemine geçebilirsiniz.

Eklenti menüsünden Toolbox’a tıklayıp, açılan pencerede Beta Test sekmesine geçiyoruz. Bu sayfada “use latest github master commit” yazan butona tıklayıp, ardından en alttaki upgrade butonuna tıklıyoruz. Kısa bir sürede yeni sürüme geçiş yapılacaktır. Sayfa yüklemesi durduktan sonra, eklentiler menüsünden LiteSpeed Cache eklentisinin sürüm numarasını kontrol edebilirsiniz. Yazıyı yazdığım tarihteki mevcut son sürüm v4.1’dir. Eğer eski sürüme geri dönmek isterseniz, yine yukarıdaki sayfada “use latest wordpress release version” butonuna tıklayıp, ardından upgrade butonuyla eski sürüme geçebilirsiniz. Ben sürüm değiştirirken, geriye döndüğümde sorun yaşadım. Ayarlar doğru okunmuyordu. Bu sorunu çözmek için öncelikle ayarları sıfırlayıp, ardından yedeklediğim ayarları geri yükledim. Bu nedenle v4’e geçmeden önce ayarlarınızı da yedeklemenizde fayda var. Aşağıdaki yazıda, sıfırlama ve ayar yedeklemeyi yazdım, sizin için faydalı olabilir.

LiteSpeed Cache Ayarlarını Dışa Aktarmak başlıklı içeriğimize de göz atmayı unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir