1. Anasayfa
  2. İnternet

Bir Instagram Hesabının Tamamını İndirmek

Bir Instagram Hesabının Tamamını İndirmek
1

Bir instagram hesabını videolar, fotoğraflar ve diğer her şey ile birlikte tamamen indirmek mümkün. Bu işlemi bizim için yapabilen bazı ücretsiz ve açık kaynak yazılımlar var. Ben bu yazıda, instaloader isimli projeden bahsedeceğim. Proje python tabanlı, kodlama bilmeniz gerekmese de linux ve shell ortamına, en azından giriş seviye hakim olmanız gerekiyor. Öncelikle, bahsettiğim gibi linux ortamına ihtiyaç var. Bunun için bir linux tabanlı sunucu, linux işletim sistemine sahip bir bilgisayar, sanallaştırılmış bir ortam, raspberry pi vb. herhangi bir cihaz, windows’un sunduğu linux ortamı gibi bize, özellikle python için gerekli araçları sağlayacak bir sistem gerekiyor. İhtiyacınızı bu saydıklarımdan size uygun olanıyla tamamlayıp konuya devam edelim. Konu anlatımımı ubuntu kurulu bir cihaz üzerinden yapacağım. Cihaza SSH üzerinden, uzak bağlantıyla bağlıyım.

Instagram Hesabı Nasıl İndirilir?

Öncelikle cihazımıza pip3 kurmamız gerekiyor, bunun için komut istemcimizi çalıştırıp aşağıdaki komutları sırasıyla girelim;

sudo apt update

sudo apt install python3-pip

Bu iki komut, pip3 aracını sistemimize kuracaktır, kurulum esnasında onay istemesi durumunda evet seçeneği ile onay vermeniz gerekiyor. Pip3 kurulumu tamamlandıktan sonra asıl yazılımımızı kurabiliriz.

Yukarıda bahsettiğim gibi, instaloader isimli açık kaynak projeyi kullanacağız. Bu projenin github sayfasına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://github.com/instaloader/instaloader

Kurulum için aşağıdaki komutu girelim,

pip3 install instaloader

Bu komut, instaloader yazılımını sistemimize indirip kuracaktır. Kurulum işlemi bu kadar şimdi, kullanım kısmına geçelim.

Basitçe, aşağıdaki komut ismini girdiğiniz profili, bulunduğunuz klasörde profilin ismiyle oluşturulmuş bir alt klasör içine kaydedecektir;

instaloader profile profil_adi

Yazılım üzerinde oturum açmak mümkün. Normalde herkese açık sayfalar için oturum açmak gerekmiyor. Fakat bu sayfalarda oturum açarak indirme yapılırsa daha kaliteli görsellere sahip olabilirsiniz. Çünkü instagram oturum açmayanlara düşük çözünürlüklü içerik sunuyor. Ayrıca gizli hesapları indirebilmek için oturum açmak şart. Oturum açmak oldukça basit. Aşağıdaki komutla bunu yapabilirsiniz,

instaloader --login kullanici-adiniz

Yukarıdaki komuta kullanıcı adınızı ekleyip, komut istemcisiyle çalıştırın, bir sonraki adımda şifrenizi girmeniz gerekecek. Eğer bu işlem için kendi hesabınızı kullanmak istemiyorsanız geçici, boş bir hesap oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki adımlarla giriş yaptıktan sonra, aşağıdaki komutla herhangi bir hesabı maksimum kalitede indirebilirsiniz.

instaloader --login kendi-hesabin profile indirilecek-hesap

Bu komutta ilgili yerleri kendinize göre düzenleyin, komutu çalıştırdığınız an indirme başlayacak. İndirme sürecini komut istemciniz üzerinden takip edebileceksiniz. İndirmeler bulunduğunuz dizine kaydedilecek. Aşağıda bir örnek kullanımı görebilirsiniz.

içerik sayısı ve hangi aşamada olduğunuzu görebilirsiniz.

Instaloader Neler Yapabilir?

Genel ve özel hesaplardaki fotoğraflar ve videoları tam kalitede indirebilir. Hastagları, hikayeleri, geotagları, yorumları kısacası görebildiğiniz her şeyi indirebilir. Profil değişikliklerini otomatik olarak algılayıp hesaba yeni eklenen içeriği anlık olarak takip edip indirebilir. Yazılım tamamen özelleştirilebilir, indirme filtreleri eklenebilir. Kesintiye uğrayan indirmeler kaldığı yerden devam ettirilebilir. Yazılımı cron ile programlayabilirsiniz. Daha fazla detaya aşağıdaki resmi kullanım kılavuzu sayfasından ulaşabilirsiniz.

https://instaloader.github.io/

Herhangi bir sorunuz olursa yorum yazarak bize iletebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. peki daha sonra instaloader ile login olduğumuz hesabımızdan nasıl çıkış yapacağız ?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir