1. Anasayfa
  2. Bilgi

Raspberry Pi Nasıl Güncellenir?

Raspberry Pi Nasıl Güncellenir?
0

Raspberry Pi; bilgisayar bilimi, kodlama ve elektroniği kolayca öğrenip mantığını kavrama gibi amaçlar için geliştirilmiş tek kart mini bir bilgisayardır. Üretildiği ve pazarlandığı günden beri gittikçe artan bir talep görmüş, bu süreç içerisinde birçok farklı modeli geliştirilmiştir. Bu cihaz, işletim sistemi olarak debian tabanlı, Raspbian isimli bir işletim sistemi kullanmaktadır. Raspbian dışında birçok farklı işletim sistemini cihaza kurup çalıştırmak mümkündür. Bu yazımızda genel olarak, Raspberry Pi cihazımızı nasıl güncelleyeceğimiz ve neden güncellememiz gerektiği gibi konulara değineceğiz.

Raspberry Pi Güncellemesi Neden Gereklidir?

Güncelleme, işletim sistemimizde yer alan güvenlik açıkları ve yazılım sorunlarını ortadan kaldırmak için oldukça önemli bir işlemdir. Bunun dışında, güncellemeler bize daha stabil ve sorunsuz, hızlı çalışan işletim sistemi sunar, çoğu zaman cihazımıza yeni özellikler katar. Bu bakımdan oldukça faydalıdır ve sıklıkla güncelleme kontrolü yapılıp, işletim sistemi güncel tutulmalıdır.

Raspberry Pi Güncelleme Nasıl Yapılır?

Cihazımıza putty veya benzeri bir ssh terminali ile erişip oturum açalım. Bizi karşılayacak olan komut ekranında basit birkaç komut ile işlemleri tamamlayacağız.

İlk olarak aşağıdaki komut yardımıyla paket listemizi güncelleyelim;

sudo apt update

Ardından aşağıdaki komutla kurulu olan tüm paketlerimizi son sürüme yükseltelim;

sudo apt full-upgrade

Bu işlemler uzun sürebilir. İşlem tamamlanana kadar bekleyelim. İşlem tamamlandığında, güncelleme için indirilmiş ve artık işimize yaramayacak çöp dosyalardan kurtulmak için aşağıdaki komutu çalıştıralım, komut gereksiz dosyaları silecektir, bu dosyalar hafıza kartında gereksiz yer tutar.

sudo apt clean

Güncelleme işlemleri tamamlandıktan sonra aşağıdaki komut ile cihazı yeniden başlatmanızda fayda var.

sudo reboot

Raspbian İşletim Sistemini Üst Sürüme Güncelleme

Raspbian işletim sistemini, yayınlanmış son sürüm ile güncellemek isterseniz rpi-update aracını kullanabilirsiniz. Fakat bu araç stabil değildir ve veri kaybına neden olabilir, işlem süresi oldukça uzundur. Bu riskli işlem öncesinde önemli dosyalarınızı yedeklemeniz faydalı olacaktır. Büyük güncellemeleri komut ile değil, manuel olarak yüklemenizi tavsiye ederiz. Son sürümü resmi siteden indirip flash diske yazıp, sıfırdan kurulum yapacağınız manuel yükseltme, hem hızlı hem güvenli olacaktır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir